Социални мрежи като Фейсбук, Туитър и Пинтерест карат хората да се чувстват по-самотни, твърдят американски психолози. Според изследване на Медицинския университет в Питсбърг, употребата на подобни сайтове за повече от два часа дневно увеличава двойно шансовете човек да изпитва социална изолация, пише Би Би Си.
Резултатите от проучването сочат, че излагането на идеализирани изображения на живота на другите може да предизвика усещането за завист.
„Все още не знаем кое идва първо – употребата на социални медии или усещането за социална изолация – казва съавторът на изследването проф. Елизабет Милър. – Възможно е подрастващите, които вече се чувстват изолирани в обществото, да се обръщат към социалните мрежи. Или би могло засилената им употреба някак да предизвиква усещане за изолираност от реалния свят.“
Авторите на изследването споменават, че колкото повече време прекарва някой онлайн, толкова по-малко има за истинския живот. Употребата на социални мрежи подклажда също усещания за изключване – например когато се видят снимки на приятели да се забавляват на среща, на която вие не сте били поканен.
Изследваната група е включвала 2000 души на възраст между 19 и 32 години, които са били питани за ползването на подобни сайтове.
„Важно е да се изследва този проблем, защото психичните заболявания и социалната изолация са на епидемични нива сред младите – казва проф. Брайън Праймак. – По своята същност ние сме социални същества, но съвременният живот е склонен да ни разделя едни от други, вместо да ни обединява. Въпреки че може да изглежда, че социалните медии представят възможности да запълним тази обществена празнота, смятам, че изследването ни показва обратното – че те не са решението, на което хората се надяват.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение