Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Спрете с „Барбенхаймер“, призовават в Япония

Възмущение в страната заради превръщането на шегите с атомната бомба в хит на лятото

Един от „постерите“ на „Барбенхаймер“ - Спрете с „Барбенхаймер“, призовават в Япония

Един от „постерите“ на „Барбенхаймер“

Японският клон на „Уорнър Брос“ се противопоставиха на американските си колеги заради споделянето на колажи в Туитър на тема „Барбенхаймер“. В изявление от „Уорнър Брос Япония“ обърнаха внимание на начина, по който се рекламират „Барби“ на Грета Геруиг и „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан – двете продукции тръгнаха заедно по световните кина на 21 юли и съвпадението роди прозвището „Барбенхаймер“.

Филмът на Грета Геруиг разказва за стереотипната Барби, която всеки ден изживява перфектния си ден без грижи на плажа, докато в главата ѝ не се прокрадват мисли за смъртта и куклата изпада в екзистенциална криза. Биографичният филм на Нолан пък представя живота и работата на Робърт Опенхаймер, физикът начело на проекта „Манхатън“, разработил атомната бомба, пусната над Хирошима и Нагасаки.

Заради общата премиера, но с драстична разлика в съдържанието и стилистиката на двете заглавия, стотици шегобийци се упражниха в измисляне на забавни колажи и миймове, комбинирайки розовия пластмасов свят на куклата Барби със зловещите кадри на атомна гъба от бомбата. Част от шегите се радват на положителна реакция от Туитър акаунта на „Уорнър Брос“. В официалната страница на филма „Барби“, разпространяван от студиото, бе споделен един от колажите, в който Килиън Мърфи в образа на Опенхаймер носи на рамо куклата Барби на Марго Роби на фона на огнена експлозия.

Тъй като „Барби“ и „Опенхаймер“ излязоха заедно по кината в Америка на 21 юли, сред чуждестранните фенове възникна движение двете продукции да се гледат заедно („Барбенхаймер“), но бихме искали да уточним, че това не е официално движение – се казва в изявлението на „Уорнър Брос Япония“. – Дълбоко съжаляваме, че в тенденцията се е включил и официалният Туитър акаунт на „Уорнър Брос“ в Америка. Приемаме този въпрос много сериозно и молим американския централен клон да предприеме съответните мерки. Извиняваме се на всички, засегнати от тези недообмислени действия.“

Публикацията от официалната страница на филма „Барби“ вече не е достъпна.

В Япония не са въодушевени от феномена и все по-голяма популярност набира хаштагът #NoBarbenheimer („НеНаБарбенхаймер“). Някои потребители на социалните мрежи изразяват възмущението си, че най-голямата трагедия в съвременната история на страната се превръща в забавление, а темата за атомните оръжия се тривиализира. За недоволството отчасти допринася и режисьорското решение на Кристофър Нолан да не представи пряко унищожението, предизвикано от двете атомни бомби над Япония. Бомбардировките, извършени в самия край на Втората световна война, и последиците от тях са отнели живота на около 220 хил. души, отбелязва „Гардиън“.

В Япония „Барби“ ще тръгне през август, но премиерната дата за „Опенхаймер“ все още не се съобщава. Въпреки злощастното си участие в събитията, страната често представя продукции за ВСВ и атомните бомби, без това да предизвиква масово възмущение.

От премиерната дата 21 юли до момента двата филма отчитат общо над 1,1 млрд. долара от продажба на билети по цял свят.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg