Първото цялостно представяне на тракийската култура в Македония – така описват македонските медии откритата вчера в Скопие изложба „Сребърна Тракия“. Експозицията е на Националния археологически институт с музей при БАН – София и е подкрепена от министерствата на културата на двете страни.
Изложбата представлява най-комплексната сбирка от находките от времето на тракийските царе. Показани са над 1700 експоната, изработени от сребро, предоставени от 17 исторически и регионални музеи в България.
На откриването в Археологическия музей в Скопие присъстваха председателите на македонския и българския парламент Талат Джафери и Росен Желязков, министърът на културата на България Кръстю Кръстев и министърката на културата на Северна Македония Бисера Костадиновска-Стойчевска, както и директорите на двете музейни институции, които са организатори на изложбата – Славица Бабамова и Христо Попов.
Това е втората съвместна изложба на Археологическия музей от Скопие и Националния археологически институт от София. През октомври в София бе представена „105 години Требенище“, в която бяха събрани находки от гробовете в Требенище, съхраняващи се в музеи в България, Македония и Сърбия.
„Цивилизациите имат възходи и падения и тези цикли на историята са урок. Всяко време, всяка историческа епоха има своите светли, но и своите тъмни моменти. Траките са били смятани за изключително войнствени и безмилостни племена, но тази тяхна тъмна страна днес е засенчена от блясъка на уникалната обработка и художествена изработка на тракийското сребро. А другите изложени артефакти свидетелстват за високо ниво на естетика във време на свирепост. В края на краищата Херодот ще напише: „Траките биха били най-могъщите от всички племена, ако нямаха един фатален недостатък – обичаха да се бият помежду си и да са в постоянен конфликт“. И това е същността на ценностите, които трябва да споделяме като научен урок в този век – да си сътрудничим, да се уважаваме и да използваме най-доброто от миналото като културна ценност“, заяви македонската министърка на културата Бисера Костадиновска-Стойчевска.
Сред най-интересните експонати в „Сребърна Тракия“ са тези от тракийския некропол край Дуванлии, които днес се намират в Регионалния археологически музей в Пловдив и в Националния археологическия институт с музей към БАН в София, а също и артефакти от музея в Казанлък, части от Рогозенското съкровище, съхранявани в Националния исторически музей и в музея във Враца, съкровищата от Летница и Луковит, експонирани в Националния исторически музей и в Националния археологически институт с музей – БАН. Показани са още непознати или не толкова познати на широката публика древни предмети, тъй като са открити сравнително скоро – като комплекта от Далакова могила при с. Тополчани, който се съхранява в Регионалния исторически музей в Сливен.
Изложбата „Сребърна Тракия“ може да бъде видяна в Скопие до 7 април 2024 г.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение