Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Стефан Дичев, който издаде у нас „Майстора и Маргарита“ преди СССР

Сто години от рождението на автора на „Пътят към София“, създал сп. „Космос“ и поредицата „Световна класика“

В паметта на българските читатели Стефан Дичев ще остане най-вече с историко-приключенските си романи. Той пресъздава части от родната история в увлекателни сюжети, смесвайки измислица с достоверност. Снимка: Личен архив - Стефан Дичев, който издаде у нас „Майстора и Маргарита“ преди СССР

В паметта на българските читатели Стефан Дичев ще остане най-вече с историко-приключенските си романи. Той пресъздава части от родната история в увлекателни сюжети, смесвайки измислица с достоверност. Снимка: Личен архив

На днешния ден се навършват 100 години от рождението на един писател, когото днес сме позабравили, но на когото българският читател дължи изключително много – Стефан Дичев. В биографията му има няколко факта, които със сигурност ще събудят емоцията на българи от поне две поколения. Именно на Стефан Дичев дължим поредицата „Световна класика“ на издателство „Народна култура“ от миналия век. Негова заслуга е и първото издание на романа „Майстора и Маргарита“ на Михаил Булгаков, излязло на български още преди да е одобрено за печат в СССР. Заради това „своеволие“ Стефан Дичев е уволнен.

Той създава и култовото списание „Космос“, познато на всички, които помнят времето преди 1990 г. Младежкото научно четиво е едно от най-търсените, най-четените и най-обсъжданите по онова време.
Но най-трайно в паметта на българските читатели Стефан Дичев ще остане с историко-приключенските си романи. Той пресъздава части от родната история в увлекателни сюжети, смесвайки измислица с достоверност. Романът му „Пътят към София“, превърнат и в телевизионен сериал, все още разпалва родолюбиви чувства, след като през 2010 г. бе преиздаден от издателство „Жанет 45“. Писателят посвещава най-известната си книга на стогодишнината от Освобождението. В другите си творби той рисува и още образи на героите от национално-освободителните борби – Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Христо Иванов-Големия, Найден Геров, Иванчо Хаджипенчович…

Стефан Дичев умира, преди да успее да завърши своя магнум опус – трилогията „Завоевателят на миражите“, посветена на Александър Македонски. Незавършеният тритомник излиза едва след смъртта му през 1996 г.

Писателят Стефан Дичев със сина си Ивайло Дичев. Снимка: Личен архив

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg