Диагноза на обществото в контекста на коронавируса постави режисьорът Стефан Командарев в сутрешния блок на Нова телевизия. Командарев, който е дипломиран лекар психиатър, обясни, че отношението на българите към коронавируса няма аналог в Европа.
„Коронавирусът не е чума, не е холера, не е нещо драматично, но има някои неща, които го правят по-особен – той е по-заразен, с по-висока смъртност, бързо пълни болниците, може да се счупи здравната система”, заяви режисьорът.
Командарев сравни българската здравна система с остеопорозна кост, която бързо се чупи, но много трудно зараства. Основният ѝ проблем е, че много медици емигрират и лекарите у нас намаляват, а тежестта, която трябва да понесат, е голяма, каза той.
„До всеки медицински университет има езикови школи. Студентите през деня учат медицина, а вечер – немски или английски за медици, за да заминат, когато завършат”, отбеляза режисьорът.
Командарев разказа за наблюденията си извън столицата, докато снима новия си документален филм. Пътувайки, той и екипът му навсякъде из страната се сблъскват с неразбиране, защото спазват мерките срещу коронавируса:
„Гледат те като странен, а не като отговорен човек, ако носиш маска”.
Режисьорът твърди, че никъде не е забелязал да се спазват изискванията – в извънстолични болници, в междуградския транспорт, в хотели, в ресторанти…
„Смисълът на едно общество е солидарността. При нас социалната тъкан се разпада, защото всеки кара поединично”, обобщи той и прогнозира, че ще трябва да се научим по трудния начин.
„Правим се, че спазваме мерките, а те се правят, че ни контролират”, каза Командарев, докато даваше примери със строгия контрол по пътищата, който не се забелязва по отношение на коронавируса.
Според него една от основните причини да отказваме да се вслушаме в думите на специалистите се крие във влиянието на социалните мрежи, които унищожиха авторитетите и дадоха равен глас на всеки дори по експертни теми.
Документалният филм, по който работи режисьорът, е свързан с донорството.
„В Европа донорството е норма, в България е изключение”, каза Командарев.
Според него българинът „предпочита органите на починалия да нахранят червеите, отколкото да спасят няколко човешки живота”.
Режисьорът е убеден, че темата за донорството е изключително важна и трябва да се изучава дори в училище. Хората тук са изпълнени с предразсъдъци и смятат, че може да бъдат излъгани или да ги лекуват некачествено, за да им вземат органите. Това е причината д-р Сибила Маринова, един от най-добрите координатори по донорство в България, по думита на Командарев, да бъде обвинена в социалните мрежи, че е лекувала лошо своя 19-годишен пациент, за да му вземе органите. Това довежда до абсурда – единствен случай в Европа и в света, в който един месец след смъртта на починал от коронавирус да се направи ексхумация, за да се види дали не са му откраднати органите.
Цялото участие на Стефан Командарев в „Здравей, България“ по Нова
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение