Запознати сте с Хуан Миро като един от най-великите художници на ХХ век, с неговите въображаеми визуални светове и ярки цветове. Но познавате ли достатъчно и най-големите му формати? Наясно ли сте с неговата мания по стените, изрисувани отвътре и отвън? Художествената галерия „Шрин“ във Франкфурт предлага изложба, посветена на тях – и дава рядката възможност да бъде преоткрита страна на Миро, която e малко изследвана и излагана. Около 50, в някои случаи – монументални, творби са събрани в експозицията от водещи музеи и частни колекции по целия свят.
В ранен момент от кариерата си у Миро се заражда желанието да сложи края на конвенционалното рисуване. През 1927-а един млад мъж публично възкликва:
„Искам да убия живописта!“
Хората се вбесени. А всъщност са свидетели на създаването на един от Големите.
Наречена „Хуан Миро. Да рисуваш стени, да рисуваш светове“, експозицията в „Шрин“ се простира в повече от половин век от творчеството на художника. Като дистанцира себе си от праволинейната репродукция на реалността, Миро използва стената като отправна точка за рисуването, приравнявайки я към платно. И представя „уникални визуални светове на монументалните измерения и изключителната материалност“.
Изложбата започва с ранния шедьовър на Миро „Фермата“ (1921/22), продължава с негови емблематични художествени съновидения от 20-те години, движи се към ключовата за творчеството му „Рисунка (Магията на цвета)“. След всевъзможните размери и формати от 40-те и 50-те години експозицията отвежда към своя край – късните му творби като фундаменталния триптих „Синьо I-III“ (1961) и „Рисунка I-III“ (1973).
По думите на Макс Холайн, директор на галерията, целта на „Шрин“ е да осигури поглед към по-малко известни работни схеми или теми у вече установени майстори от историята на изкуството. Конкретно изложбата „Хуан Миро. Да рисуваш стени, да рисуваш светове“ (26 февруари – 12 юни) подчертава ключови аспекти, които да се търсят в цялостното творчество на Миро.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение