Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Светът видя расизъм в българското шоу „Като две капки вода“

Критики към Михаела Маринова и екипа на шоуто за преобразяването ѝ в чернокожа певица

Михаела Маринова като Номсебо Зикоде. Снимка: „Като две капки вода“ - Светът видя расизъм в българското шоу „Като две капки вода“

Михаела Маринова като Номсебо Зикоде. Снимка: „Като две капки вода“

Риалити шоуто на Нова „Като две капки вода“ получи нови обвинения в расизъм. Потребители на Туитър от цял свят възмутено обсъждат епизод на предаването от 15 март 2021 г., в който певицата Михаела Маринова се превъплъщава в Номсебо Зикоде и пее популярната ѝ песен „Jerusalema“. В предаването се цели постигане на пълна идентичност – и визуална и вокална, затова певицата използва лицеви протези и грим, с които да изглежда чернокожа. Процесът на преобразяване на белите в чернокожи, познат още като „блекфейс“, възмути десетки потребители на социалните мрежи, пише сайтът на списанието, посветено на южноафриканската култура – „True Love“.

Клип, споделен от гримьорката Евгения Джаферович в „ТикТок“, в който се вижда свалянето на дегизировката на Маринова, бе масово пресподелян с възмутени коментари. След обвинения в расизъм, Джаферович премахна клипа от социалната мрежа. Порша Уилямс, звезда от американското риалити предаване „Истинските домакини от Атланта“, сподели краткия клип в Инстаграм и написа:

„Да не сте полудяла, Евгения Джаферович? И каква е тази наглост да използвате музиката на нашата кралица Номсебо Зикоде?“

По-късно възмущението се премести в Туитър, където популярност набра видео от изпълнение на българската певица на сцената с коментари като „Те наистина ли не знаят за блекфейс?“ и „Не мога да повярвам на очите си“.

Терминът „блекфейс“ обозначава преобразяването най-често на бели хора в чернокожи. Започва да набира популярност през XIX век в САЩ, като в една от най-известните си форми представя робите в плантациите като щастливи работници. Често „блекфейс“ се смята за една от причините за разпространение на расови стереотипи. През 50-те и 60-те години на миналия век, когато набира сила движението за права на чернокожите, въпросното преобразяване спира да се използва масово и в началото на XXI век вече се смята за расистко, силно обидно и неуместно.

През 2019 г. канадският премиер Джъстин Трюдо се замеси в голям международен скандал, след като негово видео и снимки, където е гримиран като чернокож, бяха публично разпространени.

Това не е първия път, в който „Като две капки вода“ получава международни критики за расистки прояви. През 2019 г. фен сайт за корейска попмузика отправи критики в расизъм към двамата водещи Димитър Рачков и Васил Василев – Зуека. Облечени във военни униформи и имитиращи севернокорейския лидер Ким Чен Ун, двамата се шегуват с корейската култура, като намекват, че корейските певци са „леви“, никога не са ходили в казарма, драстично се различават от севернокорейците, подиграват се и на японския флаг.

Вижте още: „КАТО ДВЕ КАПКИ ВОДА“ С ОБВИНЕНИЯ В РАСИЗЪМ

Туитър потребителите изтъкнаха и приликите с полското предаване „Лицето ти звучи познато“, което се базира изцяло на същия принцип. Негови участници неведнъж са били критикувани за расизъм, най-скоро предаването получи обвинение за превъплъщение в Джейсън Деруло. В следващия епизод на „Като две капки вода“ певицата Поли Генова трябва да изобрази тъкмо него.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Избрано

Следизборно

kapatovo.bg