Световни театрални авторитети ще покажат спектакли у нас в рамките на поредицата „Световен театър в София“. Програмата включва представления на живо – най-новото от Тимофей Кулябин, Оскарас Коршуновас и Едуардо Гереро, както и записи на спектакли, които ще бъдат прожектирани в киносалони.
Гастролите ще бъдат на три сцени в столицата – Народен театър „Иван Вазов“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и Театър „Българска армия“. Началото ще бъде на 2 юни с „Моят славен живот с баба“ – необичайно документално представление, създадено в продължение на един месец в разгара на една от вълните на Ковид пандемията в Будапеща. 35-годишният режисьор и актьор Ласло Гьондьор преминава през криза на идентичността и решава да се премести при 97-годишната си баба, свидетел на Холокоста и комунизма, и документира времето си заедно с нея.
Спектакълът – с множество награди в Унгария – ще се играе в София на 2 юни в Сатиричния театър.
На 7 юни в Сатирата ще гостува и един от най-известните фламенко изпълнители – Едуардо Гереро, познат на българската публика от „Световен театър в София“ през 2017 г. Най-новият му спектакъл „Морски фар“ представя различни стилове на испанския танц и е вдъхновен от поетичния образ на фара.
Тимофей Кулябин, чиито спектакли в Русия бяха свалени заради антивоенните му позиции, представя „Страх и отчаяние в третата империя“ на сцената на Народния. Постановката, вдъхновена от антинацистката пиеса на Бертолт Брехт, изследва жестокостта на властта и възхода на един тоталитарен режим. Ще се играе на 1 юли.
Кулябин е познат на българската публика със своята интерпретация на Ибсеновата „Нора“ в Народния театър.
На сцената на Народния театър на 9 юли публиката ще може да види и Шекспировия „Отело“ в прочита на Оскарас Коршуновас, признат като един от най-значимите източноевропейски режисьори за последните десетилетия. В спектакъла литовецът изобразява Яго като „съвременния инфлуенсър“, както режисьорът нарича персонажа в свои медийни изяви. Заглавието се описва като „плътски спектакъл за желанието, красотата и съдбата“ и в основата си е политическо, тъй като поставя под въпрос познатите възприятия за отношенията ни с чужденците, с пола и с другия като цяло.
„Световен театър в София“ ще има и дигитално измерение – в сайта на фестивала ще бъде качена още една постановка на Коршуновас. Публиката ще може да гледа със свободен достъп неговата „Чайка“ по Чехов (от 4 юни, 19 ч., до 7 юни, 19 ч.).
Името на Коршуновас ще се споменава все по-често сред театралните среди у нас занапред – тази година се очаква режисьорът да започне репетиции в Народен театър „Иван Вазов“. Премиерата на спектакъла се готви за сезон 2024/2025 г.
Рядка колаборация между българската опера и традиционната китайска опера кунцю предстои на сцената на Театър „Българска армия“. На 2 юни там ще се играе „Среща сред цъфналите праскови“. Този сценичен жанр е на повече от 600 години, прародител на пекинската опера, известна из целия свят като емблема на източните театрални традиции. Гостуването на Шанхайската трупа за опера кунцю у нас се осъществява по повод 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.
Театър ще има и в киното с две прожекции на „Вуйчо Ваньо“ с участието на Андрю Скот. Британският актьор вероятно е познат на публиката ни от сериали като „Шерлок“ и „Флийбег“ или с ролята си във филма „Всички сме непознати“, за която получи номинация за „Оскар“ за главна мъжка роля. Прожекциите на „Отело“, отличен с наградата „Лорънс Оливие“, ще се състоят на 13 и 15 юни в Дом на киното.
Пълната програма на събитията, част от „Световен театър в София“, може да се разгледат в сайта на фестивала. Билетите са в продажба.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение