ЛАУРЕАТИТЕ с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Тайната вечеря“ на Леонардо пресъздадена с 12 чернокожи апостола

Скулптурна композиция в Кралската академия в Лондон е централна част от предстояща изложба за колониализма

Централната позиция на Исус от оригинала тук заема Хайле Селасие, император на Етиопия от 1930 до 1974 г. Снимка: Royal Academy of Arts LondonСнимка: Royal Academy of Arts London - „Тайната вечеря“ на Леонардо пресъздадена с 12 чернокожи апостола

Централната позиция на Исус от оригинала тук заема Хайле Селасие, император на Етиопия от 1930 до 1974 г. Снимка: Royal Academy of Arts LondonСнимка: Royal Academy of Arts London

„Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи бе преосмислена с 12 фигури на чернокожи, променили хода на историята. Скулптурната композиция „Първата вечеря (Galaxy Black)“ е дело на бахамския творец Таварес Стракън и е изложена в двора на Кралската академия на изкуствата в Лондон, съобщава „Арт Нюзпейпър“.

Произведението е част от експозицията „Заплетено минало 1768-днес: Изкуство, колониализъм и промяна“, която предстои да бъде открита на 3 февруари и да се превърне в едно от събитията в залите на Академията. Скулптурата, създадена от бронз, черна патина и златен лист, изобразява активистката Хариет Тъбман; певицата и актриса Розета Тарп; Шърли Чизъм, първата чернокожа жена в Конгреса на САЩ, и други.

Скулптурата на Таварес Стракън посреща посетителите в Кралската академия в Лондон. Снимка: Royal Academy of Arts London

Монументът е посветен на приноса на 12 чернокожи личности от XVII век до днес, обяснява арт историкът Алайо Акинкугбе в каталога на изложбата.

„Общото между техните истории е как те са преодолели властовите структури, създадени, за да ги потискат – допълва той и отбелязва, че самият Стракън е изобразен в ролята на Юда. – Но вместо да предаде Спасителя, вместо това Стракън  предава статуквото и осветлява тези маргинализирани личности в композиция, обикновено свързвана с Исус и апостолите му.“

Снимка: Royal Academy of Arts London

Идеята за „Заплетена история“ се появява първо през 2020 г., когато в Бристъл бе съборена статуята на робовладелеца Едуард Колстън. Отзвукът от това историческо събитие бе усетен по цял свят, коментира Дороти Прайс, куратор на предстоящата експозиция. Върху темата за колониалното минало, империализма, робството и аболиционизма в изложбата ще разсъждават над 100 произведения в различни жанрове на изкуството.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС