Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Тайни тунели под Замъка на Сфорца в Милано, скицирани от Леонардо

Мрежата от проходи води до базилика, където овдовелият херцог посещавал мъртвата си любима

Някои от проходите се намират само на 30 сантиметра под повърхността, показва работата с радар и лазерен скенер. Снимка: Политехнически университет в Милано - Тайни тунели под Замъка на Сфорца в Милано, скицирани от Леонардо

Някои от проходите се намират само на 30 сантиметра под повърхността, показва работата с радар и лазерен скенер. Снимка: Политехнически университет в Милано

Таен тунел, скициран от Леонардо да Винчи, бе идентифициран и според експертите се намира под средновековен дворец в Милано, съобщава изданието „Live Science“. Подземните коридори под Замъка на херцозите Сфорца вероятно са били замислени не само като част от военната стратегия на двореца, но и като утеха за мъката на един вдовец. 

Изграждането на Замъка на Сфорца, който днес се намира в центъра на града, започва в средата на XIV век. През следващите години комплексът се разраства значително и търпи множество изменения и разруха, в съвремието е запазена около една шеста от първоначалните му мащаби. През 1495 г., след период на политическа нестабилност, Лудовико Сфорца подема мисията на баща си Франческо да стегне фамилната крепост и за целта наема Да Винчи и други прочути художници да изрисуват тавана и стените на замъка.

Скица на Да Винчи на Замъка на Сфорца, където е ангажиран да изрисува фрески по стените и таваните. Репродукция: Национална галерия в Лондон/Кралска колекция на кралица Елизабет II

Докато е зает с работа по зданието, Да Винчи скицира подземната мрежа, намираща се отвъд външната защитна стена. Неговите фрески все още могат да се разгледат в „Sala delle Asse“, или т. нар. Стая на дървените дъски.

Тайните пътища вероятно са били поръчани тъкмо от Лудовико, който искал незабелязано да стига от замъка до базиликата Санта Мария деле Грацие, където била погребана съпругата му, пише списание „Смитсониън“. Двамата сключили брак през 1491 г. и според историческите източници живеели в необичайна за времето си хармония. Щастието им обаче трае кратко, съпругата на Лудовико умира през 1497 г. по време на раждане. Тунелът, който вероятно е бил дълъг около 800 метра – предоставял на вдовеца не само уединение с любимата му, но и път за бягство в случай на обсада.

„Подземният коридор е оцелял до наши дни, част от него е отворена за посещение – коментира Франческа Биоло, историк от Политехническия университет в Милано. – Но бързо стана ясно, че има още много разклонения отвъд тези, за които знаем и са достъпни.“

Част от тунелите под замъка са отворени за посещение. Снимка: Политехнически университет в Милано

Тунелите са изследвани от експертите на университета с помощта на радар и лазерен скенер, някои от тях се намират само на 30 до 60 сантиметра под земята. Намерението е да се изготви дигитален 3D модел на подземните конструкции, както и да се разбере кои от коридорите вече са проучени, къде влизането би било опасно и т. н.

„Резултатите са далеч по-значими и интригуващи, отколкото очаквахме – коментира Биоло. – Открихме стаи на второ подземно ниво и още един тунел, който върви паралелно с вече познатия.

Тъкмо вторият тунел е бил обект на интерес за Леонардо.

„Да Винчи е бил добре запознат с военните структури и укрепителните системи на своето време – отбелязва тя. – В неговата скица основата на двореца се разпознава ясно, виждат се и няколко подземни коридора. Но не е възможно да установим докъде точно се простира ангажиментът му към структурите на миланския замък.“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано