Петият ден на Ларгото бе същият като четвъртия – работници сменят подови настилки, докато кран изсипва в обекта несметни количества пясък. Пети ден, в който чакахме напразно обещаното от един зам.-министър да стане факт.
И докато чакаме, да припомним – при реставрацията в археологията тънката червена линия се използва, за да отдели ясно оригиналните структури от допълнително изграденото. Което, според чл. 12 на подписаната и от България Венецианска Харта, „трябва да се вписва хармонично в цялото, но едновременно с това да се отличават от оригинала, така че реставрацията да не фалшифицира документа на изкуството и историята“.
Как точно и в какво се вписва хармонично Малкият античен Манхатън, надвишил многократно оригиналната височина на останките? От творчеството на Мориц Ешер ли са се вдъхновили реставраторите за постоянно появящите се на обекта стълби, водещи отникъде заникъде? Къде е тънката червена линия по новата китайска стена в центъра на обекта? Не преминаха ли отговорните за този обект всички тънки и дебели червени линии на общественото търпение?
Вижте как протече строителството върху античните основи на Ларгото в Ден 5:
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение