Нелепи и забавни истории от времето си в казармата разказва Михаил Вешим в новия си сборник.
„Когато бях армейски генерал“ е вдъхновен от „Приключенията на добрия войник Швейк“ на Хашек (оттам и подзаглавието: „Приключенията на храбрия войник Мишев през Студената война“) и връща във времената, когато нелепиците са ежедневие.
Вешим разсъждава не само за казармата, но и по други теми – като например къде ли е служил Уди Алън, как да вкараме Бетовен в пътя и защо жените не харесват Швейк.
Книгата е илюстрирана от художника Дамян Дамянов. Стилистиката на илюстрациите е близка до тази на рисунките в оригиналното чешко издание на „Приключенията на добрия войник Швейк“ – в почит на големия художник Йозеф Лада.
Графичните стилизирани рисунки са допълнени от изрезки от вестници, които обрисуват още по-плътно епохата, описана от Вешим.
Предлагаме ви откъс от „Когато бях армейски генерал“.
Първи сблъсък с армейската действителност: влизаме тържествено през портала на Школата за запасни офицери (ШЗО) в Плевен. Преди е била в центъра на града, отскоро е преместена в нов район. Не изглежда зле – широк плац, около който са наредени нови панелни блокчета, предварително знам, че вътре са самостоятелни спални помещения за по шест души, с баня и тоалетна.
Водят ни в чиста класна стая, откъдето ще ни разпределят по роти и военни специалности.
Изправям се пред униформена комисия.
– Висшист? – поглежда ме комисията. – Какво си завършил?
– Журналистика! – казвам гордо.
– Мотострелкови! – отсича най-старшият по чин и определя бъдещето ми за две години напред.
Мотострелкови войски означава пехотинец, „кашик“ на военен жаргон – най-презряната част от армията. По-късно разбирам логиката на разпределението: висшистите инженер-химици ги пращат в химически войски, завършилите електроника – свързочници, а от нас, хуманитаристите, става само кашици – да тичат с автомата към вражеските окопи и да викат: „Ура!“.
А приятели, вече отслужили, предварително ме подготвяха, че щом съм журналист, ще си изкарам службата като писар в щаба.
И друго разочарование: само нашият батальон, мотострелковият, не беше разквартируван в ново жилищно блокче, а обитаваше стара казарма – спално помещение с двуетажни легла за сто души, външна тоалетна и никаква баня. Чешмата също е навън – корито с десетина крана, около всеки кран се натискат за миене на зъби и бръснене петнайсет души. Бръсненето става най-вече по спомени, тъй като липсва огледало. Личното ми огледалце, докато за миг се обърна, и изчезна.
Външната тоалетна няма да описвам – само ще кажа, че първия път, когато влязох, начаса излязох с желание да повърна. По-късно, за добра служба, често бях награждаван от старшината с: „На розите!“, което е казармен евфемизъм – означава чистене на клозета. Станах толкова добър в „отходния сектор“, че и сега мога да работя без погнуса в чистотата – например като оператор на „сладкарница „Захарно петле“, както наричат онази специфична кола цистерна, изсмукваща задръстени помийни ями на вилите около София.
Вълнуваща бе и първата среща със старшината на ротата:
– Мишев! – погледна той в някакъв списък. – Какъв си ти?
– Журналист! – отвърнах. – От „Стършел“.
Това последното го добавих, за да подчертая: „Ей, аз не съм кой да е!“…
– Стършел! – възкликна старшината. – Точно стършел ми трябва!
И ми връчи кофа и парцал – да изтъркам коридор с площ на футболно игрище.
– Търкаш, без да мъркаш! И жужиш като стършел!
– Може ли… – щях да питам откъде да налея вода.
– Какво да може? – попита старшината. – Едно танго на плаца?
После разбрах, че това за тангото е дежурен отговор на всеки новобрански въпрос, който започва с „може ли“. В казармата няма „може ли“, „извинете“ или „ако обичате“… Има „явявам се по служба“, „разрешете да доложа“ и „слушам!“…
Бързо свикнах с военния речник, с парцала, с външната тоалетна – също, но без баня – не.
Есента се случи топла, бяха ни облекли в кафяви шаечни униформи („въшкарници“) и в тях се потяхме като в космонавтски скафандри. Маршировки, тичане, атаки срещу противника от НАТО, търкане на пода – в коридора и спалното. Пот се лее и се осоляваме като чирози, вмирисваме се на френско сирене. Нощем в спалното помещение се носи специфичен аромат от сто тела и двеста крака. Минава седмица, никой не отваря дума за баня. Подмивам се на чешмата колкото може – докато ме бутат от вси страни други подмиващи се. Освен външно, и вътрешно се вкисвам: к’во става тук – бях подсмихващ се, превърнаха ме в подмиващ се!
На десетия ден казах на старшината:
– Разрешете да доложа: имаме нужда от баня!
Старшината остави „без коментар“ моето долагане, а направо ми връчи парцала с любимата си фраза:
– Търкаш, без да мъркаш!
След като изтърках коридора и старшината прие обекта, реших да вляза в образа си на Швейк и на всеослушание разказах следната история:
– В „Стършел“ имахме един шофьор, който обичаше да пее песента:
От месец май се каня
да ида аз на баня,
не мога да намеря
сапун, кисе, пари…Веднъж шофьорът изпял тази песен, докато возел кубински гост на редакцията. Кубинецът много харесал песента и попитал:
– За какво се пее?
– Какво да му преведа? – попитала преводачката, а нашият колега Йордан Попов ѝ рекъл:
– Преведи му „Хубава си, моя горо“…
Кубинецът се впечатлил от текста и когато се върнал в Куба, написал колко музикален народ са българите, как обичат природата и възпяват своята гора…
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение