Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Театрални вечери за чернокожи организират в Лондон

Спектакълът „Slave Play“ (Робска пиеса) с Кит Харингтън има дни, в които канят изрично чернокожи зрители, но и за бели не е забранено

Главните роли в „Slave Play“ са поверени на Оливия Уошингтън и Кин Харингтън. Снимка: Helen Murray/slaveplaylondon.com - Театрални вечери за чернокожи организират в Лондон

Главните роли в „Slave Play“ са поверени на Оливия Уошингтън и Кин Харингтън. Снимка: Helen Murray/slaveplaylondon.com

Театрално представление само за чернокожа публика раздели лондончани в мненията им за спектакъла „Slave Play“ на Уест Енд. Продукцията с участието на Кит Харингтън (Джон Сняг от „Игра на тронове“) планира две вечери в продължение на 12 седмици, в които ще се играе пред избрана публика.

Действието в „Slave Play“ (Робска пиеса) се развива в американския Юг и изследва теми като расовата принадлежност, проблемите с идентичността и сексуалността. Написана е от американския драматург Джеръми О’Харис и преди да се появи в Лондон се играе с голям успех на „Бродуей“. Получава 12 номинации за театралните награди „Тони“, макар и да не печели нито една.

Инициативата за чернокожи, обявена още в началото на годината, бе приета противоречиво, като дори предизвика недоволството на тогавашния министър-председател Риши Сунак, който я определи за „погрешна и разделяща“.

В интервю за Би Би Си обаче Харингтън защити избора на организаторите и сподели впечатленията си от първата „черна вечер“, състояла се по-рано през месеца:

„Осъзнах, че това е нещо изключително позитивно – казва той. – Първо, ако си бял, никой не те спира да си вземеш билет за представлението в тази конкретна вечер, не е нелегално да го направиш, ако искаш да дойдеш. Но просто казваме: „Предпочитаме такава и такава публика“. Второ, аз посещавам театъра от малък и познавам единствено преобладаващо бяла публика. Така че аргументът, че това е дискриминация против белите, е смътно странен и нелеп.“

Не е прецедент спектакълът да се играе специално за чернокожа публика. Самият драматург твърди, че „хората трябва да бъдат поканени по радикален начин в едно пространство, за да знаят, че принадлежат там“. На „Бродуей“ важи същата политика и в САЩ също се организират представления специално за чернокожите зрители.

Следващата „черна вечер“ в Лондон ще се играе през септември. Пред Би Би Си продуцентите на спектакъла казват, че „искат да отпразнуват заглавието с възможно най-широката публика“ и уточняват, че нито един зрител няма да бъде върнат на входа, независимо от расата си.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90