Телефонът-омар на Салвадор Дали и диванът, пресъздаващ устните на Мей Уест – две от най-прочутите произведения на сюрреализма – са сред стотиците творби на изкуството, които ще бъдат продадени на търг, за да се съберат пари за постоянна изложба на тяхната изключителна история.
Те са сред 200-те творби от колекцията на фондацията на Едуард Джеймс, които ще бъдат предложени на аукцион от Кристис през декември, от който се очаква да се съберат 2,5 милиона британски лири. Предварителните оценки за канапето стигат до £400 000, а за телефона-омар – до £250 000, съобщава „Гардиън“.
И двете творби са създадени в средата на 30-те години на ХХ век, когато Дали е разорен и Едуард Джеймс, негов приятел милионер, поет и ексцентричен покровител на изкуствата, му предлага месечна заплата в продължение на една година в замяна на всичко, което създаде през това време. Така са били създадени няколко „омара“ и пет ефектни, но ужасно неудобни дивани – Дали твърди, че ги е моделирал по особено болезнените скали на плажа до испанския си дом в Кадакес – и отначало Джеймс ги е държал в своите необичайно обзаведени домове в Лондон и Съсекс.
Дали бил особено горд от „омарите“.
„Аз не разбирам защо, когато поискам в ресторант омар на скара, никога не ми сервират добре приготвен телефон – обяснявал художникът. – И защо, от друга страна, телефоните, които са обикновено са неприятно затоплени и отвратитително лепкави на допир, никога не се поставят в сребърни кофи с натрошен лед около тях.”
„Ние все още имаме два омар-телефона, така че се чудя дали наистина се нуждаем от още два? Имаме и три Мей Уест-дивана, а това вече е алчност, нали? Мислили сме много за всеки обект, който предлагаме на търга – какво да запазим, за да можем да разкажем историята и за учебни цели, и кои творби просто стоят в хранилището, където никой не ги вижда? Като запазим само две от канапетата, определено няма да опразним колекцията”, казва пред „Гардиън“ Алекс Барън, главен изпълнителен директор на центъра за изкуства и консервация към колежа „Уест Дийн“, основан от Едуард Джеймс.
Преди няколко години предложение на попечителите да се продаде много по-голяма част от сбирката бе посрещната с остро несъгласие от повечето служители и студенти. Според завещанието на Джеймс, имението, разположено в Западен Съсекс, заедно със съдържанието му, е превърнато в център за изкуства, занаяти и консервация, включително за изделия от дърво, метал и др. Въпреки че градините са със свободен достъп, защото основната сграда постоянно се използва за курсове, колекцията е открита за обществеността само един уикенд в годината. Продажбата ще допринесе за създаването на първата постоянна публична експозиция за част от колекцията.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение