Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Телескопът „Джеймс Уеб“ улови галактика, подобна на коледна гирлянда

НАСА засне ранна фаза от формирането на новата галактика, наречена Блясък на светулка

Блясък на светулка се намира на 13 млрд. светлинни години от Земята и тепърва астрономите ще следят как се развива. Снимка: НАСА - Телескопът „Джеймс Уеб“ улови галактика, подобна на коледна гирлянда

Блясък на светулка се намира на 13 млрд. светлинни години от Земята и тепърва астрономите ще следят как се развива. Снимка: НАСА

В момента на сътворението си нашата галактика вероятно е изглеждала като гирлянда с коледни лампички, гласи нова хипотеза на астрономите. Космическият телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“ е забелязал млада галактика от началния етап на формирането на Вселената, която ще помогне на астрономите да добият представа как е изглеждал Млечният път още при зараждането си, пише Би Би Си.

На снимката е показана младата галактика Firefly Sparkle (Блясък на светулка), наречена от учените така заради приликата си с рояк светулки. Но други виждат в изображението гирлянда с коледни лампички. „Гирляндата“ се намира на повече от 13 млрд. светлинни години от Земята.

„Това откритие е разкошно, важно за академиците и изключително празнично. Обичам искрящата галактика с нейните коледни светлини – така, както са греели, когато Вселената е била само на 600 милиона години“, коментира пред Би Би Си проф. Катрин Хейманс, почетен кралски астроном на Шотландия.

Артистична интерпретация коригира цветовото изкривяване на телескопа и представя галактиката в по-правдиви цветове като лампички, коледната украса на Космоса. Снимка: НАСА

На снимката на „Джеймс Уеб“ се открояват десет „коледни топки“ с различен цвят – това са всъщност звездни купове, привлечени един към друг, за да сформират далечната галактика. Цветовете им се различават, защото се намират в различни фази на развитието си.

„Много е красиво, защото ранните фази на една галактика са изключително активни – коментира доктор Ламия Моула от „Wellesley College“ в Масачузетс, един от водещите учени в изследването. – Толкова много неща се случват, раждат се нови звезди, гиганти умират, има облаци от газ и прах, азот и кислород и това обяснява тези хубави цветове. По това можем да съдим за възрастта на всеки куп звезди, за композицията на елементите им и за температурите, при които се сформират.“

„Джеймс Уеб“ – най-мощният телескоп, построяван някога от човечеството, вече показа редица далечни и стари галактики, но до момента нито една от тях не е била запечатана още при формирането си, нито е била показвана в подобни детайли. Данните от началото на Вселената са оскъдни, но за първи път „наблюдаваме как една галактика се изгражда „тухла по тухла“, коментира още д-р Моула.

Младата галактика е забелязана в огромно струпване на хиляди блещукащи галактики (в червения кръг). Снимка: НАСА

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС