Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Теодосий Спасов предлага: Жълтата преса да се печата на тоалетна хартия

Чалгата е като хрема, с билки и баене ще мине, твърди музикантът

„В законите трябва да се въведе на какъв носител трябва да бъде определен тип текст, да има категоризация. Както има чалга, класическа музика, знае се, че са в различни стилове. Така да е и с вестниците“, смята Теодосий Спасов. Снимка: Емил Георгиев - Теодосий Спасов предлага: Жълтата преса да се печата на тоалетна хартия

„В законите трябва да се въведе на какъв носител трябва да бъде определен тип текст, да има категоризация. Както има чалга, класическа музика, знае се, че са в различни стилове. Така да е и с вестниците“, смята Теодосий Спасов. Снимка: Емил Георгиев

„Чалгата е като заболяване. Като хрема, вирус, който чрез билки, баене ще отмине“, твърди Теодосий Спасов. В интервю за „24 часа“ кавалджията твърди, че са необходими повече търпение и надежда, за да се преборим с това заболяване. Но „щом е пълно с болни в тези заведения, значи има хора, които да поддържат вируса“.

Спасов цитира свой приятел музикант, който казва, че като остареят чалга певиците започват да пеят народни песни.

„Фолклорът се явява като сламка за удавника. Едно от основните изисквания за чалгата е еротика, сексапил, младост. Другото технически може да се направи. Първите две неща се моделират хирургически. Щом има доктори за това, и в студиата има такива, които да направят пластична операция на гласа“, обяснява музикантът.

На въпрос за жълтата преса Теодосий Спасов предлага този род писания да се отпечатват на тоалетна хартия:

„Защо вие, журналистите, не се научихте да не пишете такива неща? При вас трябва да се въведе някакъв ред. Тези жълти писания трябва да са на друг носител, на тоалетна хартия например. И като седне човек на белия трон, да ги чете. В законите трябва да се въведе на какъв носител трябва да бъде определен тип текст, да има категоризация. Както има чалга, класическа музика, знае се, че са в различни стилове. Така да е и с вестниците.“

Музикантът има особено мнение и за критиката. Приема я като необходимост, „това е огледало на творчеството ми“:

„Стига тя да е обективна, да е подплатена с професионализъм, защото хейтъри има колкото щеш. За да си критик, трябва да си минал всички процеси на изява в музиката, да си грамотен в тази сфера, да си минал образователен процес, който стартира от детска школа и завършва до академия, със специализации и практики. Тогава критиката е реална и обективна. И изпълнителят може да се довери на един такъв извисен критик. За съжаление, тук те не са много. Това е доста трудоемка професия.“

Спасов коментира откровено и хората в своята гилдия. Твърди, че ефирът е пълен с лошо направена музика, защото авторите й са „по-нахални от талантливите“. Според него и в живота е така:

„Неталантливият знае, че няма заложби и трябва да компенсира с борбеност, нахалство. Това става като някаква черта, която се цени. Нашият свят е пълен с неталантливи хора, които обаче са на гребена на вълната.“

Навремето кавалджията мечтаел светът да бъде изпълнен с благородници в музиката. Смятал, че щом човек свири хубаво, значи е с прекрасен характер, и имал много разочарования. Открил, че всяко съприкосновение на сцената е сблъсък на характери:

„Въпросът е до колко ти си склонен да приемеш недъгавостта на другия, който не може да те приеме. Но моралът не ми позволява да се оплаквам от чужди недъзи.“

В момента Теодосий Спасов готви два албума. Единият е с оркестъра за народна музика на БНР, където той е директор на музикалните състави. Албумът е с авторска музика на Спасов и самият той е солист. Другият е с неговия фолклорен квинтет.

Вижте още: ТЕОДОСИЙ СПАСОВ: ЗАЩО НЕ СЪМ В ТОП 70 НА ЗВЕЗДИТЕ? ДЕТЕЛИНАТА НЕ Е ЗАЕК

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90