Серия от дупки с размери на лист хартия във формат А4 са довели до потъването на „Титаник“, показва детайлен анализ на 3D реплика на кораба. Новите открития за трагедията от 1912 г. са разказани в 90-минутния филм „Титаник: Дигиталното възкресение“, който ще бъде излъчен по „Нешънъл Джиографик“ на 12 април от 22 ч.
За продукцията са използвани най-съвременна технология за сканиране, модерни CGI ефекти и дори подводни роботи, спуснати до океанското дъно на Атлантическия океан на дълбочина 3800 метра. Направени са над 700 хил. изображения от всеки възможен ъгъл и с тях екип от експерти създава първия 3D-цифров „близнак“ във висока резолюция на останките от „Титаник“. Чрез безпрецедентно задълбочено разследване, изследователи разкриват съдбоносните последни моменти на кораба, героизма и страха на пътуващите на борда и истината за това как всъщност е потънал „непотопяемият“ кораб.
Дигитализираният модел разкрива някои сърцераздирателни детайли – потвърждават се например разказите на очевидци, запазени във времето, че работниците в котелното помещение наистина са работели до последно, за да има електричество на кораба, както се потвърждава от вдлъбнатините на котлите. Впечатление прави и един илюминатор, който най-вероятно е бил разбит от смъртоносния айсберг. Тази теория съвпада с разказите на оцелелите, че по време на сблъсъка в кабините на някои хора е влязъл лед.
Изследването на останките на „Титаник“ е трудна мисия заради изключително тъмните води на Атлантическия океан. Но сканирането дава много по-пълна картина. На 600 метра от основната част на кораба се намира кърмата му, купчина метал, допълнително смачкана при сблъсъка с дъното.
Сканирането е само една част от изследването на трагедията – с помощта на компютърни алгоритми и моделиране екипът изследователи пресъздава момента на сблъсъка. Корабът се е ударил в айсберга за кратко, но това е довело до серия от пробиви, подредени в една линия по корпуса. Преди първото си плаване „Титаник“ е широко рекламиран като непотопяем, проектиран да остане на повърхността, дори ако четири от отделенията му се наводнят. Но симулацията изчислява, че щетите от айсберга са разпределени в шест отделения.
„Няколко дупки с размерите на лист хартия решават съдбата на „Титаник“ – казва пред Би Би си Саймън Бенсън, асоцииран преподавател по военноморска архитектура в университета в Нюкасъл. – Проблемът е, че тези малки дупки са по цялата дължина на кораба, така че водата навлиза бавно, но сигурно, отделенията се наводняват догоре и „Титаник“ потъва.“
Самите щети по кораба обаче остават скрити под седимента на дъното.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение