Британката Емералд Фенел е първата носителка на „Оскар“ за 2021 г. – тя получи награда за оригинален сценарий на „Момиче с потенциал“ с участието на Кери Мълиган. Наградата бе обявена в първите часове на 26 април българско време от актрисата и режисьор Реджина Кинг на скромна церемония, предавана на живо от „Юниън стейшън“ в Лос Анджелис. У нас церемонията бе излъчена по Кино Нова със симултанен превод.
На церемонията тази година бяха допуснати ограничен брой номинирани и гости.
По време на прякото излъчване от събитието те не носеха маски, но това се променя по време на рекламните паузи – събитието се провежда според правилата за работа на снимачна площадка.
Отличието за най-добър адаптиран сценарий бе връчено на Кристофър Хамптън и Флориан Зелър за „Бащата“, с участието на Антъни Хопкинс и Оливия Колман. В тази категория бе номиниран и Саша Барън Коен за „Борат 2“, актьорът – автор на сценария, се включва в церемонията пряко от Сидни.
Филмът „Още по едно“ на Томас Винтерберг донесе победата за най-добър международен филм за Дания. В главната роля е Мадс Микелсен, продукцията бе показвана на фестивални прожекции и у нас.
Саша Барън Коен не спечели оскара и за поддържащ актьор, наградата бе присъдена на Даниел Калуя за „Юда и черният месия“. Барън Коен бе номиниран за ролята си в драмата „Делото срещу Чикагската седморка“.
Отличието за грим и прически получи „Ма Рейни, майката на блуса“ – филмът с последната роля на Чадуик Боузман. Минути по-късно екипът на „Ма Рейни…“ триумфира с втория си „Оскар“ – за дизайн на костюмите. 89-годишната Ан Рот стана най-възрастната носителка на златна статуетка от Американската филмова академия. Това е втори „Оскар“ в кариерата ѝ, първият е за „Английският пациент“.
Очаквано, Клои Джао получи оскара за режисура за „Земя на номади“. Филмът с Франсис Макдорманд тръгна по кината у нас на 23 април. В речта си режисьорката с китайски произход сподели с публиката едно от първите си убеждения, останали в паметта ѝ от детството – хората по рождение са добри, макар и понякога да се срещат обратните примери. Наградата си тя посвети на онези, които вярват в доброто. Джао е първата цветнокожа жена с наградата за режисура и едва втората жена, носителка на отличието, след Катрин Бигълоу („Войната е опиат“).
„Без звуци в живота“ (Sound of Metal) получи първата си награда за вечерта – за звукови ефекти.
„Two Distant Strangers“ за полицейското отношение към чернокожите се увенча с признанието за игрален късометражен филм. Статуетката излязоха да получат Тревън Фрий и Мартин Дезмънд Роу, Фрий заяви, че всеки ден полицията убива по трима чернокожи, и призова публиката да не отминава това с безразличие.
„If Anything happens I love you“ стана най-добър късометражен анимационен филм.
Както прогнозираха специалистите, наградата за пълнометражна анимация бе връчена на екипа на „Пиксар“, създал „За душата“, който все още може да се гледа на голям екран в България.
„Колет“ на Антъни Джакино получи статуетката за най-добър късометражен документален филм. Сюжетът е за Колет Марин-Катрин от френската съпротива по време на първото ѝ пътуване в Германия от 74 години. Повод за посещението ѝ става млад студент по история, открил, че брат ѝ е намерил смъртта си в нацистки концентрационен лагер.
Оскарът за пълнометражен документален филм бе присъден на „Моят преподавател октоподът“ на Пипа Ерлих и Джеймс Рийд, продукция на „Нетфликс“, за необичайната връзка между човек и див октопод.
Стивън Юн, звезда от „Минари“, обяви наградата за най-добри визуални ефекти – статуетката бе връчена на „Тенет“ на Кристофър Нолан. Въпреки мащабната маркетинг кампания на филма, той получи само две номинации от Американската филмова академия, другата категория, в която има възможност да вземе признанието, е най-добри декори.
Корейската актриса Юн Йо Джонг бе обявена от Брад Пит за победителка в категорията за поддържаща женска роля, в която номинация има и Мария Бакалова. 73-годишната Джонг, първата корейска актриса с награда за поддържаща роля, доби световна популярност с ролята си в „Минари“, драматичен филм за семейство корейски имигранти и борбата им да превърнат Арканзас в свой дом през 80-те години на миналия век.
Брад Пит*, поканен да връчи статуетката за поддържаща роля при жените, обърна внимание с по няколко думи на всяка от номинираните. За Бакалова той сподели, че българската актриса е голяма почитателка на Мерилин Монро и често си повтаряла нейните думи: „Някой ден ще бъда голяма филмова звезда“.
„Мария, добре дошла“, ѝказа Пит.
Джонг сподели, че всички номинирани в категорията ѝ са победители, тъй като няма как да се направи сравнение между толкова различни филми.
„Може би това е голямото гостоприемство на американците към корейските актьори“, каза актрисата.
Първата награда за „Манк“ дойде за декори. Филмът с Гари Олдман, продукция на „Нетфликс“, е разказ за Херман Манкевич, сценарист на „Гражданинът Кейн“ и битката му името да присъства в надписите на филма. Малко по-късно „Манк“ стана победител и в категорията за операторско майсторство.
Отличието за монтаж отиде при „Без звуци в живота“, втори „Оскар“ за филма на Дариус Мардер.
Хуманитарната награда „Хершолт“ бе присъдена на продуцента Тайлър Пери, който в емоционална реч от сцената в „Юниън стейшън“ заяви, че казва „не“ на омразата, само защото някой е с различен цвят на кожата или различна сексуална ориентация. Този урок му е завещан от майка му, която дори да не живеела богато, споделяла всичко, което има, с нуждаещите се. Днес Пери е милиардер и е популярен в САЩ и по света с множеството каузи, които подкрепя фондацията му.
Екипът на филма „За душата“ спечели „Оскар“ за оригинален саундтрак, а за най-добра песен – „Fight For You“ на певицата HER, която звучи в „Юда и черният месия“.
Както предположиха редица критици, оскарът за най-добър филм бе присъден на „Земя на номади“ на Клои Джао. Франсис Макдорманд, която е във водещата роля, призова киноманите да гледат филма на „възможно най-големия екран“ и ги прикани да гледат всяко от номинираните тази вечер заглавия. Броени минути по-късно Макдорманд бе обявена и за най-добра актриса във водеща роля за „Земя на номади“ – нейният трети „Оскар“ за главна роля. Актрисата сподели разочарованието си от церемонията тази година и отбеляза, че Американската филмова академия е трябвало да организира караоке.
Златната статуетка за актьор в главна роля отива у Антъни Хопкинс за ролята му в „Бащата“. Отличието бе обявено от миналогодишния носител Хоакин Финикс. Това е вторият „Оскар“ за Хопкинс, който не присъства на церемонията и ще получи наградата си по-късно.
Равносметката – „Манк“, филмът с най-много номинации тази година, се увенча с успех в само две от категориите: декор и операторско майсторство. С две награди е и „Без звуци в живота“, отличен за монтаж и звукови ефекти. „Юда и черният месия“ получи две статуетки – за поддържаща роля за Даниел Калуя и за най-добра песен на HER. Анимацията „За душата“ също е оценена с два оскара: за пълнометражна анимация и за оригинален саундтрак. Два са призовете и за „Бащата“ – за главна мъжка роля на Антъни Хопкинс и за адаптиран сценарий на Флориан Зелер и Кристофър Хемптън.
ПЪЛЕН СПИСЪК НА НАГАДИТЕ „ОСКАР 2021“
* В България церемонията по раздаване на наградите „Оскар“ бе излъчвана по Кино Нова, където преводачът преведе думите на Брад Пит така: „Мария Бакалова, която напомня на Мерилин Монро… тя ще бъде голяма звезда някой ден“ – бел. ред.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение