Тракийска корона е постъпила в сбирката на Националния исторически музей, съобщиха от културния институт. Знакът на тракийската царска власт е от I век пр. н. е., изработен е от злато и не е в обичайната форма на венец от усукани златни клонки, а е диадема, украсена с вертикални листа, събрани подобно на лалета.
Ако датировката е вярна, това е една от короните на последните поколения тракийски царе преди римляните да превърнат Тракия в своя провинция. Описания на подобни корони, притежавани от елинистически царе, се срещат у Полибий и Ариан, обясниха експерти пред „Площад Славейков“.
Дарението е от частния колекционер Добромир Петров, твърдят от НИМ, без да уточняват как т. нар. колекционер е придобил съкровището и дали то е било регистрирано преди да бъде дарено, според Закона за културното наследство. Не се посочва също кога и в кой район на България е открита находката, а тази информация би могла да даде съществени следи за притежателя на короната.
„Венците са изключителна рядкост – досега са открити не повече от 5-6 в държавни и частни колекции. НИМ досега е имал само един – открит преди няколко години в с. Златиница, Елховско“, се казва в съобщението от музея.
„Площад Славейков“ потърси експертното мнение на проф. Иван Маразов. След като видя снимка на короната, той обясни, че накитът вероятно е женски и не е уникален и дори не е рядък, подобни са намирани по нашите земи. Но по думите му е похвално, че диадемата е постъпила в колекцията на музея.
Представяме ви дословно съобщението, което получихме от НИМ, тъй като в него са посочени някои детайли около начина, по който короната се е появила в музея:
„ТРАКИЙСКА ЦАРСКА КОРОНА ПОСТЪПИ В НИМ
Днес, 16.12.2015 г. Божидар Димитров – директор на НИМ получи най-ценния си подарък за 70-годишния си юбилей – оригинален царски златен тракийски венец от I век пр.н.е.
Венецът му е подарен от частния колекционер Добромир Петров. Съгласно Закона за културното наследство, Божидар Димитров няма право да притежава културно-исторически ценности, затова той светкавично дари венеца на Националния исторически музей.
Венците са изключителна рядкост – досега са открити не повече от 5-6 в държавни и частни колекции. НИМ досега е имал само един – открит преди няколко години в с.Златиница, Елховско.
Венецът ще бъде достъпен за медии днес от 12.30 ч. до 16.00 ч.Директор: проф. Божидар Димитров“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение