Трансджендър жените да нямат право да се състезават в женски спортове, реши американският президент Доналд Тръмп. Заповедта, озаглавена „Да задържим мъжете извън женските спортове“, бе подписана на 5 февруари в присъствието на десетки момичета и млади жени, на които държавният глава заяви, че прекратява „войната срещу женските спортове“, пише Си Ен Ен.
Заповедта влиза в сила незабавно и обхваща предимно гимназиите, университетите и масовия спорт. Предоставят се насоки, разпоредби и правни тълкувания, а Министерството на образованието ще бъде ангажирано да разследва гимназиите, за които се смята, че не отговарят на изискванията.
Според републиканците решението „възстановява справедливостта в спорта“, но правозащитни и ЛГБТ организации го определиха като дискриминационно. Заповедта разчита на т. нар. „Title IX“ – закон, който забранява дискриминацията въз основа на пола в образователни програми или дейности, които получават финансиране от федералното правителство.
Същият закон бе интерпретиран и от бившия президент Байдън, според когото дискриминацията се изразява в забраната транссексуални ученици да участват в спортни отбори. Администрацията на Тръмп от друга страна твърди, че „ако ще имате женски спортове, ако ще предоставяте възможности на жените, тогава те трябва да бъдат еднакво безопасни и справедливи и това означава, че ще запазите женския спорт за жените“.
Освен това от кабинета на Тръмп заявяват, че президентът „очаква Олимпийският комитет и Националната колежанска атлетическа асоциация вече да не позволява на мъжете да се състезават в женските спортове“ и е инструктирал държавния секретар Марко Рубио да „поясни на Международните олимпийски комитети, че Америка категорично отхвърля транссексуалната лудост“. Държавният глава няма законова власт над Международния олимпийски комитет, но заповедта му ще окаже натиск за по-бързи действия, вярват от администрацията му.
При подписването на заповедта Тръмп цитира случая с олимпийската боксьорка Имане Хелиф от Олимпиадата в Париж през 2024 г. Президентът погрешно я определи като „боксьор, който открадна златото при жените“. Самата Хелиф е жена по паспорт, не се определя като трансджендър или интерсексуален атлет и винаги се е състезавала в женските категории. От Международния олимпийски комитет тогава също коментираха случая и заявиха, че „не става дума за трансджендър проблем“.
Вижте още: ХОРМОНАЛНАТА БУРЯ НА ОЛИМПИАДАТА В ПАРИЖ ТРЪГВА ОТ РУСИЯ
Колкото до очакванията на Тръмп към Националната колежанска атлетическа асоциация, критиците му твърдят, че той изгражда политиката си около проблеми с незначителни мащаби. От приблизително 510 хил. спортисти, които се състезават в Асоциацията, по-малко от 10 са се заявили като транссексуални, сочи статистиката на организацията.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение