Ема Уатсън дари £1 млн. на нова кампания, създадена, за да подпомага пострадалите от сексуален тормоз. Дарението на звездата от филмите за Хари Потър за „Фонд за справедливост и равенство на Обединеното кралство“ (UK Justice and Equality Fund) е направено, след като близо 200 британски и ирландски актриси подписаха открито писмо с призив за край на сексуалния тормоз на работното място, съобщава „Индипендънт“.
Уотсън е сред първите донори на фонда, създаден от 190-те жени, оставили подписите си под писмото, заедно с група от 160 учени, активисти и хора, занимаващи се с благотворителност. Ема Томпсън, Кари Мълиган, Сърша Ронан, Джема Чан, Кийра Найтли и Уотсън са сред актрисите, подкрепили обръщението, което бе публикувано в „Обзървър“.
Писмото определя церемонията по връчването на наградите БАФТА в неделя като време „да отпразнуваме този забележителен момент на солидарност и единство през границите, като се съберем и направим това движение международно“.
„Това движение е нещо по-голямо, отколкото просто промяна в нашата индустрия – продължава текстът. – В близкото минало живеехме в свят, в който сексуалният тормоз беше неудобна шега; неизбежна притеснитена част от това да бъдеш момиче или жена.“
„Ако сте заявили, че това време свършва (Time’s Up), ако историите, които сте чели във вестниците са ви развълнували и са ви разтърсили – присъединете се към нас, за да осъществим промяната. Да направим 2018-а годината, в която времето на сексуалния тормоз и злоупотреба свърши. Сега е моментът“, се казва в заключението.
Много от актрисите взеха решение да се появят на церемонията вместо със своите партньори, с активисти на борбата за равноправие. Например Джема Артъртън бе придружена от Ейлин Пулен и Гуен Дейвис – две от 187-те шивачки (операторки на шевни машини) – които стачкуват 3 седмици в фабриката на Форд в лондонското предградие Дагенъм през юни 1968 г., след като научават, че ще получават 15% по-ниски възнаграждения от своите колеги мъже.
Церемонията по раздаването на наградите БАФТА се състоя снощи в лондонската зала „Ройъл Албърт хол“, където повечето жени бяха облечени в черно, в знак на солидарност с холивудското движение Time’s Up (Времето свърши).
С пет награди – за най-добър филм, сценарий, най-добър британски филм, актриса в главна роля (Франсис Макдорманд) и актьор в поддържаща роля (Сам Рокуел) – триумфира „Три билборда извън града“.
„Това, с което се гордея най-много – каза режисьоърт и сценарист Мартин Макдона пред публиката в „Ройъл Албърт хол“, – особено в тази година на движението Time’s Up, е, че спечели филм за жена, която в един момент отказва да бъде третирана като боклук.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение