Църквата „Христос Спасител“ от манастира в Хора, Истанбул, отвори врати след реставрация като джамия „Карие“, съобщава „Арт Нюзпейпър“.
Църквата в манастирския комплекс е една от най-красивите религиозни сгради от времето на Византия. Първоначално е била построена през XI век, но скоро след това паднала. Възстановяването ù отнело две столетия и в началото на XIV в. храмът отворил врати в сегашния си вид. Интериорът му е изпълнен с фрески и мозайки, шедьоври на епохата на Палеологовия ренесанс.
След падането на Константинопол през 1453 г. църквата е била превърната в джамия, а през 1945 г. е станала музей.
През 2020 г. турските власти обявиха, че след реставрация „Христос Спасител“ отново ще стане джамия. Сега, когато „Карие“ отвори врати, стана ясно, че въпреки новата ù функция, византийските шедьоври не са скрити от посетителите, с изключение на изображенията на Христос и Богородица в нефа, днес превърнат в мъжка зала за молитви. Все пак фреските не са заличени, а само скрити зад завеси, които ще бъдат отваряни, когато не е време за молитва.
През 2020 г. храмът „Света София” в Истанбул също стана действаща джамия – по-малко от век, след като Кемал Ататюрк през 1934 г. я превръща в музей, символ на мира и разбирателството между хората от различни религии.
Вижте още: ЗАБУЛЕНИЯТ ХРАМ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение