Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ценности на фамилия Ротшилд продадени за $62,2 млн.

Картини, антикварни мебели, сребро и керамика, съхранявани в един от замъците на семейството

„Голямата зала в Шато дьо Ферие“ от Йожен Лами изобразява замъка, построен за Ротшилд, където са били изложени по-голямата част от ценностите на семейството. Репродукция: Christies New York - Ценности на фамилия Ротшилд продадени за $62,2 млн.

„Голямата зала в Шато дьо Ферие“ от Йожен Лами изобразява замъка, построен за Ротшилд, където са били изложени по-голямата част от ценностите на семейството. Репродукция: Christies New York

Богатата колекция с изкуство, антикварни мебели, керамика, сребро и бижута на фамилия Ротшилд донесе 62,6 млн. долара от няколко търга в „Кристис“. Скъпоценностите бяха предложени в няколко аукциона в Ню Йорк, като наддаването за някои от предметите е започвало на неочаквано ниски цени от 100 долара, съобщава Си Ен Ен.

По-голяма част от предложенията са от колекцията на барон Джеймс Майер де Ротшилд, съпругата му Бети и сина им Алфонс, събирани през XIX век. От тогава множеството от тях не са били излагани пред публика и рядко са показвани, единствено на близки на семейството.

„Млада жена със заек в ръка и момче на прозореца“ на Герит Доу. Репродукция: Christies New York

Сред най-впечатляващите експонати са били няколко произведение на стари майстори, сред които картината „Млада жена със заек в ръка и момче на прозореца“ на Герит Доу. Произведението, датирано от XVII век, е продадено за малко над 7 млн. долара.

„Това са неща, държани далеч от чужди очи от края на XIX век до днес. Освен ако не сте познавали някого от този конкретен клон на семейството, едва ли сте ги виждали – коментира Джонатан Рендел от „Кристис“. – Обикновено подобни находки не се предлагат за продан в Ню Йорк. Много по-вероятно е да ги срещнеш на търг в Европа.“

Италиански ренесансов поднос от майолика, продаден за близо 164 хил. долара. Снимка: Christies New York

Наследниците на Джеймс Майер показват забележителен вкус, отбелязва Рендел, определяйки го като „изключителна комбинация от разкош и домашен уют“. От семейството са държали наследството им да се продаде в Ню Йорк, тъй като живеят в Щатите от Втората световна война. На въпрос защо Ротшилдови внезапно са решили да продадат голяма част от колекцията си, Рендел отговаря:

„Може би е проява на здрав разум и издава промяната в поколенията. Не на всеки му харесва да живее като Ротшилдови през XIX век, дори самите Ротшилд“.

Германска посребрена чаша с наутилус и капак, продадена за 390 хил. долара. Снимка: Christies New York

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС