Центърът за подводна археология в Созопол има шанс да разшири регионалното си значение в световно и да се превърне в Център за подводно и световно наследство под егидата на ЮНЕСКО. Министърът на културата Кръстю Кръстев е изпратил до Ернесто Отоне, помощник-генерален директор за култура на ЮНЕСКО, кандидатура, с която дейността на созополската институция да бъде утвърдена, развита и разширена до категория 2.
Центровете от категория 2 под егидата на ЮНЕСКО имат мисия да опазват нематериалното културно наследство на човечеството. Те се създават и финансират от държавите-членки, за да допринесат за постигането на целите на световната организация чрез глобални и по-местни дейности. Всеки такъв център има специализирана сфера на дейност, като към днешна дата има общо осем центъра, посветени на нематериалното културно наследство. Бъде ли одобрена кандидатурата, това ще бъде втори център от категория 2 за България. От 2011 г. в София работи Регионален център за опазване на недвижимото културно наследство в Югоизточна Европа.
Бъдещият Център за подводно и световно наследство към ЮНЕСКО ще се основава на инфраструктурата на Центъра за подводна археология. Създаден през 1978 г., понастоящем той има статут на държавен културен институт към Министерство на културата. Целта е центърът в Созопол да се утвърди като световен лидер в опазването на подводното културно наследство с регионално сътрудничество, научни изследвания, развитие на регионалните мрежи от организации и експерти, както и обучаването и обмена на добри практики и знания.
Концепцията бе представена и насърчена в Рияд, Саудитска Арабия, по време на 45-ата сесия на комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през септември 2023 г. и предстои да бъде подкрепена още от Турция, Румъния и Хърватия. Проектът е резултат от стратегията и усилията на Министерството на културата, Министерството на външните работи и Центъра за подводна археология. Като партньори от Министерството на културата са привлекли Община Бургас, с която ще бъде подписан специален меморандум, както и други черноморски общини.
През идните месеци ще се проведе проучване относно готовността на България да създаде черноморски регионален център за подводно и световно наследство под егидата на ЮНЕСКО, въз основа на което ще бъде взето и крайното решение.
Страната ни е втората в света и първата в Европа, която през 2003 г. ратифицира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство от 2001 г. Внесената концепция е свързана с изпълнението на стратегията, заложена в договора.
Създаването на Център за подводно и световно наследство е свързано с проекта на Министерство на културата „Център за изкуствата на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“ край Созопол. Центърът ще предлага съвременна визия за изкуствата и културното наследство, като ще бъде едновременно място за представяне на културни продукти, за творчески и работни срещи и лаборатория за опазване и изследвано на културното наследство, за споделяне на опит и за обучение. Министерството на културата е осигурило средства за осъществяване на предпроектното проучване и създаване на цялостна концепция на центъра.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение