Мурат Джем Орхан, един от най-търсените турски диригенти на световната сцена, ще приветства първия ден на февруари с концерт със Софийската филхармония. На 1 февруари той ще поеме диригентския пулт в зала „България“, за да дирижира Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Брамс и Трета симфония от Чайковски в зала „България“.
Солисти на вечерта са Павел Берман, който ще свири на цигулка, принадлежала на Ойстрах, и виолончелистът Мехай Рио.
Мурат Джем Орхан е новият генерален артистичен директор на концертната зала CRR (Cemal Reşit Rey) в Истанбул. През 2018 г. изгрява на международната сцена като един от финалистите на IV Конкурс за диригенти „Светланов“ в Париж. Но животът му не винаги е бил отдаден на диригентското изкуство – той завършва оперно пеене в Държавната консерватория „Dokuz Eylül University“ в Измир и продължава с магистратура в Истанбулския университет и в Бруклинския музикален колеж в Ню Йорк. Дипломира се в класа по оркестрово дирижиране на маестро Антонио Пироли в Държавната консерватория на Университета „Мимар Синан“ в Истанбул.
Посещавал е майсторските класове по дирижиране на Йорма Панула в Полша, Алпарслан Ертунгеалп в Будапеща, Мишел Табачник в Академия „Киджана“, Ренгим Гьокмен в Измир и Уилям Хикс, хоров диригент на „Метрополитън опера“ в Ню Йорк.
През 2016 г. дебютира в Германия с Хайделбергската „Синфониета“ с оркестрово произведение на Фазил Сай на Пролетния фестивал в Хайделберг и получава висока оценка от публиката и критиката. Дирижирал е всички държавни симфонични оркестри и оперни театри в Турция.
Павел Берман е роден в Москва през 1970 г. Учи в Централното музикално училище и Московската консерватория „Чайковски“ при Игор Безродни, а след това заминава за „Джулиард Скул“ в Ню Йорк, където учи при Дороти Де Лей, а по-късно и при Исак Щерн. Има впечатляваща кариера, започнала ударно, когато през 1987 г. на 17-годишна възраст печели второ място на конкурса „Паганини“. Три години по-късно получава първа награда и златен медал на Международния конкурс за цигулари в Индианаполис. Изявява се като солист и диригент с оркестри като „Московски виртуози“, „Италиански виртуози“, Оркестъра на RAI в Торино, Оркестъра на Академия „Санта Чечилия“, Московския симфоничен оркестър, Румънското национално радио, Пражкия симфоничен оркестър, Щатскапеле – Дрезден, Берлинския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Индианаполис, Симфоничния оркестър в Далас, Пекинския филхармоничен оркестър и др.
Свирил е в престижни зали като „Карнеги хол“ в Ню Йорк, Театър „Шанз Елизе“ и зала „Гаво“ в Париж, зала „Херкулес“ в Мюнхен, Auditorio Nacional de Música в Мадрид, „Бункакайкан“ в Токио, Миланската Скала. През 1998 той основава Камерния оркестър на Каунас в Литва и е негов артистичен директор до 2005. Участва в проекта „Рахманинов“, представен в Академия „Санта Чечилия“ и на фестивала „Музикални седмици“ в Стреза. В момента Павел Берман е професор в Консерваторията на Италианска Швейцария (Conservatorio della Svizzera Italiana) в Лугано и в Академия Перози (Accademia Perosi) в Биела, Италия.
Мехай Рио се е наложила като най-признатата виолончелистка в Република Корея. Някои от най-значимите ѝ участия са със знаменитата пианистка Марта Аргерич и с виртуоза на цигулката Шломо Минц. От ранна възраст Мехай печели всички национални конкурси, което я амбицира да учи в чужбина, за да развие музикалните си способности в най-доброто музикално училище. На шестнайсет години постъпва в „Джулиард Скул“, след това завършва обучението си със степен „доктор на изкуството“ в Мичиганския университет.
Тя е една от най-предпочитаните виолончелистки, свирила е с много реномирани оркестри, като Берлинския симфоничен оркестър, Нюрнбергския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Пражкото радио, Филхармонията на Словашкото радио, Израелския симфоничен оркестър, Филхармонията на Хонконг, Симфоничния оркестър на Рим, Филхармонията на Малта, Филхармонията на Сеул, Корейския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър Бучеон, Филхармоничния оркестър Даегу, Филхармонията на Уонджу, Филхармонията на Чеджу Прайм, Симфоничния оркестър на Чонджу, Филхармонията на Сувон, Филхармонията на Кьонги и др. С тях се изявява на сцената на някои от най-известните концертни зали, сред които „Златната зала“ на Музикферайн, Зала „Верди“, Зала „Херкулес“, Зала „Сметана“, Зала „Дворжак“, Зала „Лист“, Карнеги Хол, Аудиториум дела кончилационе и Залата на Берлинската филхармония.
Понастоящем живее във Виена и активно концертира – редовно изнася над 30 концерта годишно. Тя е и артистичен директор на IMK (Асоциация за международна подкрепа на музика и култура).
Билети за концерта на 1 февруари се продават онлайн и на касата на зала „България“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение