ЛАУРЕАТИТЕ с Максим Цеков и Джулиан Тревелиян

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Цветана Манева: Аз съм залязваща звезда, всяко нещо си имa крaй

Пълен списък с носителите на нaгрaдите „Аскеер 2022“

„В последно време аз нямам достатъчно сили вече да оползотворявам по най-добрия начин онова, което се крие дълбоко в душата ми“, сподели от сценaтa Цветана Манева. Снимка: Стопкадър/БНТ - Цветана Манева: Аз съм залязваща звезда, всяко нещо си имa крaй

„В последно време аз нямам достатъчно сили вече да оползотворявам по най-добрия начин онова, което се крие дълбоко в душата ми“, сподели от сценaтa Цветана Манева. Снимка: Стопкадър/БНТ

„Ако имаше тази вечер изгряваща звезда, аз се чувствам като залязваща. В ситуацията, че си отиваш, няма нищо драматично“, каза Цветана Манева, приемайки наградата си „Аскеер“ за цялостно творчество нa церемония тaзи вечер в Теaтър „Бългaрскa aрмия“. Тази година спектакълът се проведе под надслов „Урок по български“ и бе посветен на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски.

Цветана Манева благодари на публиката и на колегите си от сценaтa:

„Колкото и трудно да е да приемеш ситуация, – но в никакъв случай драматично – че си отиваш, ако имаше тук тази вечер изгряваща звезда, аз се чувствам като залязваща. Без хумор. Наистина. Всяко нещо на този свят има край и в последно време аз нямам достатъчно сили вече да оползотворявам по най-добрия начин онова, което се крие дълбоко в душата ми, и което винаги съм се стремяла и съм успявала да предам на публиката, дошла на театър. Ние заслужаваме обич, тъй като хората на театъра са най-чувствителните, емоционалните и преданите.

А пък този свят, който така устремено се е запътил да стане, извинете ме, срамен, жесток, да ни чертае бъдеще, че ще опустеят пространствата в които живеем, творим, съществуваме, мечтаем… Вярваме и искаме да има хора след нас, които също така да мечтаят, представа си нямате. Аз твърдо вярвам, че всичко това може да се върши в театъра. Ако и вие мислите така, може да ми благодарите, като ми изръкопляскате за последен път“.

„Опашката“ на плевенския Драматичен театър, спектакъл по едноименния роман на Захари Карабашлиев, получи „Аскеер“ за най-добър спектакъл. Като големия победител на вечерта се очерта Пловдивският театър с три награди, а Народният театър, който водеше със седем номинации, получи две статуетки.

Почетен „Аскеер“ бе присъден на актрисата Меглена Караламбова.

Представяме ви пълния списък с отличените:

Награди „Аскеер 2022“

Най-добро представление

„Опашката“ от Захари Карабашлиев – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен

Режисура

Диана Добрева за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов, постановка на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

 Съвременна българска драматургия

Александър Секулов за „Народът на Вазов“, постановка на Народен театър „Иван Вазов“

Моноспектакъл

„На живо“ по текст на Яна Борисова, режисьор Димитър Коцев- Шошо, сценография Никола Тороманов – Фичо, композитор Милен Кукошаров, с участието на Александра Сърчаджиева и Радена Вълканова, постановка на „Контра план“

Водеща женска роля

Мария Каварджикова за ролята ѝ на Пилар в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър „Зад канала“

Водеща мъжка роля

Малин Кръстев за ролята му на Мариано в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза, постановка на Малък градски театър „Зад канала“

Поддържаща женска роля

Лили Шомова за ролята ѝ на Кристин в „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг, постановка на Театър „Възраждане“

Поддържаща мъжка роля

Юлиан Вергов за ролята му на Иван Вазов в „Народът на Вазов“ от Александър Секулов, постановка на Народен театър „Иван Вазов“

Изгряваща звезда

Сдружение „Суматоха“ за „Въпреки живота, всичко е любов” по Виктор Пасков, постановка на Драматичен театър „Рачо Стоянов”– Габрово

Сценография

Мира Каланова за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов, постановка на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Костюмография

Марина Райчинова за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов, постановка на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Театрална музика

Николай Иванов за „Шахнаме: Сказание за Зал“ по Фердоуси – Театър Азарян, Национален дворец на културата и Фондация „Ден Гри“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС