Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Творбата на Кристо е купена с огромно намаление след двегодишни преговори

Националната галерия отговори на запитване на „Площад Славейков“ по Закона за достъп до обществена информация

„Опакованият Райхстаг“ се е намирала в Швейцария, което е улеснило транспортирането ú до България. Снимка: Борислав Чернев/Национална галерия - Творбата на Кристо е купена с огромно намаление след двегодишни преговори

„Опакованият Райхстаг“ се е намирала в Швейцария, което е улеснило транспортирането ú до България. Снимка: Борислав Чернев/Национална галерия

Цената на творбата на Кристо „Опакованият Райхстаг“ от 165 хиляди евро е постигната след преговори, продължили две години, и е с огромно намаление от първоначалната. Това се казва в получено до редакцията на „Площад Славейков“ писмо от Националната галерия в отговор на въпрос по Закона за достъп до обществена информация, който редакцията изпрати на 20 февруари 2025 г.

Детайлите около сключването на важната за културното ни наследство сделка са вече по-ясни. Както става ясно от отговора, стойността на творбата е формирана след проучване на вторичния художествен пазар (галерии и аукционни къщи), позволило ориентация в цените. Произведението е избрано от експертна комисия в състав: Ярослава Бубнова, Николай Ущавалийски, Весела Радоева, Боряна Вълчанова, Ива Велева, Калин Николов, Радосвета Станева, Таня Станева, Мария Кодинова, Анелия Николаева, Мартина Йорданова, Гергана Мудова, Теодосий Георгиев. Всички те са служители на Националната галерия, Бубнова е директор.

Вижте още: „ОПАКОВАНИЯТ РАЙХСТАГ” НА КРИСТО Е СТРУВАЛА НА НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЯ €165 ХИЛ. 

Мотивите за решението на комисията са, че творбата „Опакованият Райхстаг“, 1986, е авторски колаж, доработен с восъчен пастел и рисунка от ръката на Кристо. В творбата е отразен един от етапите на създаване от Кристо и Жан-Клод на самото опаковане на сградата на Райхстага, парламента на Германия, реализирано през 1995 г. Това една от най-знаковите творби на авторите, работата над която започна по време на същетствуването на две Германии (1971). След настойчивите преговори, отнели няколко десетилетия, реализацията на проекта се превърна в символ не само на обединяването на двете идеологически и социално различни части в една държава, но и изтъкна важността на идеята за обединената Европа. Двете седмици, през които жителите и посетителите на Берлин са наблюдавали опакования от Кристо и Жан-Клод в „сребрен“ плат, са били преживявани като демократичен и отворен празник на свободата и единството. Без да се сравнява по мащаб и значение, този проект на Кристо и Жан-Клод бе обсъждан от служителите на Националната галерия в асоциативната връзка с обединяването на двете, съществували преди институции, НХГ и НГЧИ, в едно“, се казва в отговора на въпроса по Закона за достъп до обществена информация.

Творбата е подбрана, защото е оригинал, подписан от Кристо преди етапа на колективното му авторство с Жан-Клод. Произведението се е намирало в Европа, Швейцария, и транспортирането му е било финансово достъпно. Членовете на комисията са взели предвид обстоятелствата, че Кристо – Христо Явашев (1935-2020) е най-известният и разпознаваем художник с български произход, представен на съвременната международна сцена от XX и XXI век. Влияние е оказал и фактът, че новото културно пространство в родния му град Габрово – Центърът за съвременно изкуство – носи неговото име и името на неговата съпруга и съавтор. В София има улица „Христо Явашев (Кристо), а няколко български институции, както и частни лица притежават подписаните от него постери. Два такива постера, както и ранни негови студентски творби има и в колекцията на Националната галерия. За съжаление, нито една държавна културна институция в България досега не е притежавала оригинално произведение на Кристо или Кристо и Жан-Клод.

Екипът на Националната галерия е направил проучване на тази ситуация през 2020 г. при подготовка на изложбата „Кристо и Жан-Клод. Три творби от три частни колекции в България“, реализирана 2 месеца след смъртта на Кристо в Националната галерия, „Квадрат 500“.

За уникалното творчество на Кристо сa характерни мащабните пространствени художествени инсталации, опаковащи с плат различни предмети, до цели сгради, острови и дори крайбрежие. Едни от най-знаковите му творби са „Опакованият Райхстаг“ (1986) в Берлин, „Обградените острови“, залив Бискейн, Маями, Флорида, 1980 – 1983 „Опакованият Пон Ньоф“ ( 1975 – 1985) – най-стария мост в Париж, опъването на 38-километрови платнени завеси „Бягащата ограда“ (1972 – 1976) в Калифорния, разполагането на платнени портали „Портите“ (1979 – 2005) в Сентръл парк в Ню Йорк, „Плаващите кейове“ (2016) в езеро Изео, Италия, и посмъртно реализираното опаковане на Триумфалната арка (1961-2021) в Париж. Най-престижната класация за визуални изкуства Artfacts, поставя художествения тандем Кристо и Жан-Клод в топ 100 в световната ранглиста на най-влиятелните художници с 1265 участия в изложби, 19 участия в Биеналета, 92 участия в арт панаири. Негови творби са в колекциите на най-големите музеи в света, а именно: Центъра Жорж Помпиду в Париж, Музея на модерното изкуство – МОМА в Ню Йорк, САЩ, Художествения институт, Чикаго, САЩ и други. Кристо е удостоен с Награда за цялостен принос в съвременната скулптура на Международния център по скулптура в Хамилтън, Ню Джърси, САЩ (2004), отличен е с почетен диплом от колежа „Франклин и Маршал“ в Пенсилвания (2008), Кристо става 49-ия носител на наградата „Теодор Хойс“, Кристо и Жан-Клод получават наградата Praemium Imperiale за скулптура на Японската асоциация за изкуство (1995), Кристо и Жан-Клод са избрани за членове на Националната академия по дизайн в Ню Йорк (2011). Безспорно, творба на Кристо е изключително ценно притежание за всяка съвременна галерия, обхващаща и съвременното концептуално изкуство“, пишат от галерията в отговора си.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)