Lora&Sion Paganini Baner

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Учени: Бебетата са ценители на изобразителното изкуство

Харесват повече извити линии и зеления цвят

С най-голямо одобрение се ползвала картина, на която са изобразени зелени стебла на царевица. Репродукция: Винсент ван Гог, „Зелена царевица“, 1888 г./Уикипедия - Учени: Бебетата са ценители на изобразителното изкуство

С най-голямо одобрение се ползвала картина, на която са изобразени зелени стебла на царевица. Репродукция: Винсент ван Гог, „Зелена царевица“, 1888 г./Уикипедия

Бебетата имат усет към изобразителното изкуство, показва изследване на Университета в Съсекс, Великобритания, цитирано от „Гардиън“.

Психолози от британския университет са доказали, че малките деца и възрастните хора харесват повече едни и същи творби, като с най-голямо одобрение се ползва картина, на която са изобразени зелени стъбла на царевица. Бебетата харесват картини, в които има повече криви линии и извивки, тоест – изображения на листа, клони, стилизирани цветя.

Учените смятат, че вкусът към изобразителното изкуство се формира още в младенческа възраст.

Беше прекрасно да открием, че бебетата реагират на основните градивни елементи на картините – линии и цветове. Проучването изясни, че има естетически предпочитания при възрастните, които са формирани като сензорни пристрастия още в много ранна детска възраст. Оказва се, че зрителните и оценъчните системи при бебетата са по-сложни, отколкото сме предполагали“, казва ръководителят на изследователския екип Филип Макадамс.

Учените събрали фокус група от 25 деца на възраст между 4 и 8 месеца и 25 възрастни. Показани им били 40 двойки изображения на пейзажи от Ван Гог. Данните показали, че бебетата наблюдават по-дълго картините, които възрастните са оценили като по-приятни. Всички изображения се отличавали с високи цветови и светлинни контрасти и били с преобладаващ зелен цвят.

Има и разлики във възприятията между децата и възрастните. Бебетата изразявали предпочитание към картини, в които има повече ъгли и извити линии – нещо, което възрастните участници в изследването не харесвали.

Въпреки че зрението на новородените бебета е много замъглено, нашите констатации показват, че до четиримесечна възраст успяват да виждат достатъчно добре, за да наблюдават някои картини по-дълго от други, както и могат да обърнат внимание на доста от детайлите“, казва професор Анна Франклин от изследователския екип.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg