Лингвистично изследване откри връзка между климата и начина, по който звучат езиците. Учени от Университета на Ню Мексико са публикували данните в научното списание „Frontiers in Psychology“.
Търсено е влиянието на обкръжаващата среда, влажността, надморската височина, температурата, количеството валежи и растителната плътност.
„Открихме, че различните екологични и лингвистични променливи зависят силно една от друга“, казва професор Иън Мадисън към Департамента по лингвистика на Университета на Ню Мексико.
Според изследването в райони с висока температура и влажност, хората използват повече гласни, а в планините – преградни съгласни. По-сложни тонални системи са характерни за влажните региони.
Учените са се опитали да намерят обяснения за тези факти. Едно от предположенията им е, че на по-голяма надморска височина хората се опитват да съхранят влагата, затова използват звуци, при които гласните струни са затворени.
Изследователите смятат, че промяната на климата в бъдеще ще се отрази на звученето на езиците. Биолозите вече са открили подобни тенденции в пеенето на птиците, които се приспособяват към променените условия.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение