Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Учени откриха, че първо идват кокошките, а после – яйцата

Домашните кокошки, които снасят целогодишно, са се появили едва около 400 г. пр. н. е.

Прародителите на днешните домашни кокошки са снасяли веднъж годишно. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Учени откриха, че първо идват кокошките, а после – яйцата

Прародителите на днешните домашни кокошки са снасяли веднъж годишно. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хората са опитомили кокошките заради яйцата им, гласят резултатите от проучване на яйчени черупки от 13 археологически обекта в Централна Азия. Учени са анализирали фрагменти от откритите остатъци от яйчени черупки и са ги датирали около 400 години преди новата ера. Изследването е публикувано в научното списание „Nature Communications“.

Според резултатите от анализа, едва в последните векове преди новата ера са се появили породи кокошки, способни да снасят яйца през по-голямата част от годината.

Днес домашните кокошки (Gallus gallus domesticus) са най-многобройният вид домашни животни. Те произхождат от дивите кокошки от джунглата (Gallus gallus), които днес обитават влажните гори на юг и югоизток в Азия. Генетичните изследвания доказват, че всички домашни кокошки произхождат от общ прародител – подвид, обитаващ югозападен Китай, северен Тайланд и Миянмар.

И до днес няма отговор на въпроса кога хората са опитомили тези птици. Неотдавна учени демонстрираха, че с увереност може да се говори само, че между 1650 и 1250 г. пр. н. е. вече е имало домашни кокошки. Генетичните данни сочат, че линиите на домашните и дивите популации са се разделили преди 12,8 и 6,2 хиляди години. Все още не е изследван в пълнота и въпросът кога тези птици са попаднали в други региони. Знае се само, че развъждането им е вървяло по Пътя на коприната.

Благодарение на контекста, в който археолозите са намерили яйчените черупки, а и заради количеството им, международната група учени е установила, че става дума за кокошки, снасящи през значителен период от годината. По това те са се различавали от своите диви предци, които обичайно снасяли веднъж годишно.

Приблизително по същото време, в което са датирани яйчените черупки от изследването – през IV пр. н. е., яйцата са влезли в рациона на хората, живеещи на север от Алпите.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС