Четенето, писането или просто споделянето на поезия може да помогне на хората да се справят с изолацията или да се чувстват самотни и да намалят тревожните чувства или депресивните мисли, установиха учени от университета в Плимут. Изследването им е публикувано в изданието „Стъди файндс”.
Проведено в сътрудничество с университета „Нотингам Трент” и финансирано от британския Съвет за изследване на изкуствата и хуманитарните науки, проучването доказва, че много от тези, които са споделяли, обсъждали или писали поезия като начин за справяне с пандемията от COVID-19, са се радвали на „видимо положителен ефект”.
За да стигнат до тези констатации, авторите на изследването са анкетирали 400 души. Проучването разкри, че поезията се е оказала полезна за хора, които се справят с общи симптоми на разрушено психично здраве, но също така е била от полза за тези, които страдат от загуба на близък човек. Изследвани са регистрирани потребители на уебсайта poetryandcovid.com (сега архивиран като poetryandcovidarchive.com) – сайт за споделяне и четене на поезия по време на пандемията.
Над половината от респондентите (51%) казват, че четенето и/или писането на поезия им е помогнало да се справят с чувствата на самота или изолация. За още 50% поезията е помогнала при чувство на тревожност и депресия.
Междувременно над една трета (34%) смятат, че ангажирането с уебсайта е помогнало за намаляване на безпокойството им, а 24 процента казват, че им е помогнало „да се почувстват по-способни да се справят с проблемите си“. Други 17% са заявили, че това им е позволило да се справят с проблемите на тежката загуба, докато 16 процента съобщават, че сайтът е помогнал при продължаващи симптоми на психично разстройство.
„Тези резултати демонстрират съществената сила на поезията“, казва водещият на екипа Антъни Калешу, професор по поезия и творческо писане в университета в Плимут.
Над 100 000 души от 128 държави са посетили сайта „Поезия и Ковид”, който включва повече от 1000 стихотворения от повече от 600 автори в най-активния си период.
„Вероятно други начини на творческо и експресивно писане също могат да повлияят положително на здравето на хората по подобен начин. Визуалните и сценичните изкуства може би имат подобен потенциал”, предполага д-р Рори Уотърман, доцент по модерна и съвременна литература в университета „Нотингам Трент”.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение