Етикети, предупреждаващи за вредите от месната диета, може да се появят на пакетите с месо в хипермаркетите. Идеята на нидерландски учени е вдъхновена от кутиите с цигари с отблъскващи изображения за вредите от тютюнопушенето и има за цел да предизвика негативни емоции у купувачите и в крайна сметка да доведе до спад на консумацията на месо по света.
Според проучването на учените от Технологичния университет в Делфт в Нидерландия, публикувано в списание „Food Quality and Preference“, купувачите са склонни да пропуснат месото в магазина, ако на опаковката му има етикет, указващ вредата от прекомерната консумация на месо. Стикерите с отблъскващи изображения или послания биха променили навиците на купувачите с времето, смятат още изследователите.
Консумацията на месо е противоречива тема – месната диета винаги се е възприемала като символ на богатството, особено при западните общества, отбелязват учените в списанието. Но в последните години все повече проучвания представят вредите от месото, като най-често се споменават вредните емисии при отглеждането на говеда за околната среда и водните запаси. В сравнение с всички други видове храни, месото оказва най-голямо въздействие върху околната среда и преминаването на човечеството към растителна диета може да намали парниковите газове с 29-70%.
За да стигнат до изводите си учените провеждат три експеримента с над хиляда доброволци. В един от тях на опаковки с пилешки гърди от слагат изображение с пилета, затворени в клетка, и посланието „Яденето на месо кара животните да страдат“, в друг представят шест различни етикета с различни видове месо и послания за вредата върху екологията и човешкото здраве.
Според реакциите на респондентите става ясно, че купувачите биха намалили консумацията си на месо заради етикетите, но различните послания не им влияят по различен начин. Изключение се забелязва единствено при посланието за вредата от изцяло месна диета върху човешкото здраве, като доброволците заявяват, че този етикет предизвиква по-скоро вина, а не срам.
В последния си експеримент изследователите проверяват дали поведението на купувачите би се променило, ако са запознати с източника, на който се позовават етикетите. Резултатите показват, че те са по-склонни да вярват на доказали се организации като ООН, „Грийнпийс“ и други и тогава са по-склонни да променят хранителните си навици.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение