Десет хиляди години след като вълнестите мамути последно са ходили по планетата Земя, екип от учени се заема с амбициозната задача да върне гигантските животни обратно в арктическата тундра. Вероятностите и рисковете около връщането на изчезналия вид се дискутират сериозно от повече от десет години, но на 13 септември изследователите обявиха, че са получили щедро финансиране, което драстично увеличава шансовете им за успех, пише „Гардиън“.
Компанията „Colossal“, специализирана в бионаука и генетика, отделя 15 млн. долара за каузата. Според учените правилният начин да се подходи към деликатното начинание е да се създаде хибриден вид между мамут и слон. За щастие, човечеството вече е успяло да изолира проби на ДНК на мамут. Първата стъпка е извличането на стволови клетки от азиатски слон, застрашен от изчезване и далечен роднина на мамутите. Ембрионите с редактиран геном по-късно ще се нуждаят от сурогатна майка, но се обмисля възможността и за изкуствена утроба. Ако всичко върви по план, първите бебета трябва да се появят след около шест години.
„Целта ни е да създадем студоустойчив слон, но с държанието и външния вид на мамут – коментира Джордж Чърч, професор по генетика в Харвард и един от основателите на компанията „Colossal“. – Не че се опитваме да заблудим някого, а просто търсим нещо, което да е функционално еквивалентно на мамута, което ще се наслаждава на отрицателните температури и ще върши всички онези неща, които мамутите и слоновете вършат, най-вече ще събаря дървета.“
Проектът, макар и да звучи сензационно, всъщност е опит да се подсигури продължаването на вида на азиатските слонове, като изкуствено им се добавят черти, които биха им позволили да оцеляват в големите площи на Арктика, познати като мамутската степ, отбелязва „Гардиън“. Но покрай това учените се надяват, че стадата от слонове в арктичната тундра ще възстановят променения с вековете хабитат и ще намалят зловредния човешки ефект върху климата. Ако слоновете вършат работата си и събарят дървета например, животните биха допринесли за връщането на изчезналите отдавна арктически пасища.
Но не всички учени са съгласни, че създаването на мамутоподобен хибриден вид ще възстанови тундрата. За да се стигне до това, експериментът трябва да е много по-мащабен, коментира доктор Виктория Херидж, еволюционен биолог от Природонаучния музей в Лондон:
„Става дума за стотици хиляди мамути, всеки от който се нуждае от 22 месеца в утробата и 30 години за достигане на зрялост“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение