Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Уес Андерсън се подигра с предложеното 100% мито за филмите извън САЩ

Как ще задържиш един филм на митницата, коментира режисьорът на фестивала в Кан

Новият филм на Уес Андерсън би попаднал под ударите на предложеното мито, тъй като е заснет предимно в Германия. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Уес Андерсън се подигра с предложеното 100% мито за филмите извън САЩ

Новият филм на Уес Андерсън би попаднал под ударите на предложеното мито, тъй като е заснет предимно в Германия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Планът на Доналд Тръмп да въведе 100% мито върху филмите, произвеждани извън САЩ, трудно ще сработи на практика, коментира Уес Андерсън. Американският режисьор е сред главните действащи лица на фестивала в Кан тази година, където представя най-новата си продукция „Финикийската схема“ (The Phoenician Scheme).

На срещата с медиите, организирана по повод премиерата на филма му, се появи и темата за митата на Тръмп.

„Може ли да задържиш един филм на митницата? Мисля, че не се доставят така“, пошегува се режисьорът, но все пак уточни, че няма официален отговор, тъй като „не е сигурен, че иска да се запознава с детайлите“ на предложението.

По-рано през месеца Тръмп обяви, че готви налагането на 100% такси върху филмите, произведени в чужбина с идеята да стимулира американското филмопроизводство. Голяма част от продукциите в САЩ се снимат на локации извън страната заради по-ниските разходи за производство и различни държавни политики за обезпечаване на част от вложенията в местната икономика.

„Тарифата е изумителна заради тези 100% – продължи Андерсън. – Не съм експерт в тази сфера от икономиката, но мисля, че Тръмп казва, че ще вземе всичките пари. А тогава ние какво получаваме?

Новият филм на Андерсън „Финикийската схема“ е заснет предимно в студио „Babelsberg“ в германския град Потсдам.

Откакто направи предложението си на 5 май, Доналд Тръмп не е коментирал реализацията му. Междувременно излезе отворено писмо, което призовава американската власт да въведе по-изгодни условия за филмопроизводството в САЩ, например да въведе данъчни облекчения. Призивът е подписан от големи студиа, синдикални организации и дори от Джон Войт и Силвестър Сталоун, т. нар. „посланици на Холивуд“, назначени от Тръмп да бъдат неговите „очи и уши“ във филмовата индустрия.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС