Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Украйна реабилитира режисьора Сергей Параджанов, осъден в СССР за „мъжеложство“

Световнопризнатият кинотворец е бил репресиран по политически причини

Параджанов е наречен „последният гений на ХХ век“ от световната кинокритика. Снимка: Юрий Мечитов/Уикипедия - Украйна реабилитира режисьора Сергей Параджанов, осъден в СССР за „мъжеложство“

Параджанов е наречен „последният гений на ХХ век“ от световната кинокритика. Снимка: Юрий Мечитов/Уикипедия

Националната комисия по реабилитация в Украйна свали обвиненията и напълно реабилитира осъдения преди 50 години в СССР кинорежисьор Сергей Параджанов, съобщава „Радио Свобода“. Параджанов, наречен „последният гений на ХХ век“ от световната кинокритика, е бил осъден за „мъжеложство“ (хомосексуалност) според съветските закони през 1974 г.

В документите, разгледани от Комисията по реабилитация, са намерени доказателства, че делото е било с политически мотиви.

Вчера, 9 януари, се навършиха 100 години от рождението на Параджанов, съетски режисьор от арменски произход, роден в Тбилиси, Грузия, и работил най-дълго в Украйна. Параджанов се смята за един от основоположниците на „новата вълна“ в съветското кино и родоначалник на „поетичното кино“.

През 1964 г. Параджанов снима филма „Сенките на забравените прадеди“, който веднага го поставя сред най-добрите световни режисьори. „Сенките…“ шестват триумфално по света – 28 награди от международни кинофестивала в 21 страни, което му печели и отбелязване в Книгата на Гинес за най-награден филм. Параджанов получава и поздравителни телеграми, изпълнени с възхищение, от Федерико Фелини, Микеланджело Антониони, Жан-Люк Годар и Акира Куросава. По-късно, през 1968 г., снима и „Цветът на нара“ – новаторски филм, съставен от няколко миниатюри, който го издига завинаги в пантеона на световните класици на киното.

През 1974 г. властите в СССР арестуват Параджанов по обвинения в хомосексуалност, спомената в закона като „мъжеложство“. Причината е в неговия опит да подкрепи публично и пред света украинските писатели Дзюба, Сверстюк, Светличин и др., срещу които две години по-рано са водени шумни дела по обвинение в антисъветска пропаганда. Параджанов призовал да „се изкопае гроб на социализма“ и „да се изгонят червените комисари от киното“.

Световният кинорежисьор прекарва 5 години в лагер, където е подлаган на всякакви издевателства. По време на съда и заточението му се води огромна обществена кампания за освобождаването му, в която се включват Франсоа Трюфо, Жан Люк Годар, Федерико Фелини, Лукино Висконти, Микеланджело Антониони, Луис Бунюел, Коста Гаврас, Бернардо Бертолучи, Карлос Саура, Робърт де Ниро, Бърт Ланкастър, Джийн Кели, Джон Ъпдайк, Ървинг Стоун и много други. В продължение на години СССР игнорира призивите им. В крайна сметка помага намесата на френския писател комунист Луи Арагон, който се среща лично с Леонид Брежнев през 1977 г. и иска освобождаването на Параджанов. Така режисьорът е освободен предсрочно, но му е забранено да живее в Москва, Киев, Ленинград и Ереван и той се завръща в родния Тбилиси.

Не може да снима и кино, затова се връща към работата си като художник, като отдава предпочитание на колажите, които нарича „пресовани филми“. Днес много от художествените му произведения се намират в дома музей, посветен на Сергей Параджанов, в Ереван.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg