Най-високата статуя на Исус в целия свят ще бъде издигната на планината Хатис в Армения, съобщава местното издание „Ö News“. В момента на върха на планината има кръст, поставен от доброволци през 2008 г. Надморската височина на върха е 2528 метра.
Скулптурата ще бъде висока 33 метра, а пиедесталът ще се издига на 44 метра. Така монументът ще надвиши повече от два пъти размера на статуята на Христос Изкупител в Рио де Жанейро, която заедно с пиедестала си е висока 38 метра. Досега най-високата статуя на Христос в света е тази в град Швебоджин в Полша, която се издига на 52 метра заедно с пиедестала си.
По създаването на скулптурата работи художникът Армен Самвелян заедно с екип от 15 души. По думите му, цитирани от изданието, статуята се прави от оцветени алуминиеви плоскости върху скелет и вече е 90% готова.
Първоначално е било предвидено височината на скулптурата заедно с пиедестала да бъде 99 метра, но се е оказало невъзможно от инженерна гледна точка. Теглото на цялата конструкция е само 20 тона заради избраните материали. Статуята на Христос Изкупител в Рио де Жанейро тежи 635 тона.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение