Учени в Австралия започват тестове на две ваксини, които могат да се окажат решаващи за борбата срещу коронавируса. Създадени съвместно от Оксфордския университет и американската фармацевтична компания „Inovio Pharmaceutical“, СЗО е дала зелена светлина ефектът на ваксините да бъде проучен върху животни, пише Би Би Си.
В момента в света се работи по няколко други препарати, като първото тестване върху пациенти доброволци бе проведено в САЩ през март (за тази ваксина учените пропуснаха фазата с тестването върху животни). Но от Австралийския съвет за научни и индустриални изследвания (CSIRO) казват, че изследванията, върху които ще работят, са първите изчерпателни проби на ваксините върху животни, преди да са проведени клинични тестове.
Безпрецедентна е скоростта и съдействието на експертите по цял свят, които водят до този момент, отбелязват от CSIRO.
„В нормални условия отнема около една или две години да се стигне до този етап, но ние съкратихме този период до няколко месеца“, обяснява доктор Роб Гренфел.
В последните дни двете ваксини са инжектирани в декоративни порове (познати още като фретки), за които се знае, че се заразяват със Sars-CoV-2 – вируса, който причинява болестта COVID-19.
Единият от препаратите, развит от Оксфордския университет, е т. нар. векторна ваксина. Тя използва „дефектен“ вирус, за да вкара променено от учените белтъчно вещество от коронавируса в имунната система на ваксинирания – но няма шанс от заразяване, защото вкараният в системата вирус няма възможността да се мултиплицира.
Другата ваксина, на „Inovio“, е създадена така, че да кодира белтъчно вещество от коронавируса в имунната система, карайки клетките в човешкото тяло сами да генерират веществото, преди имунната система да реагира на вируса.
Първите резултати от тестването върху фретките ще станат ясни през юни.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение