Разходка с френските майстори на импресионизма по улиците, в салоните и пейзажите, които са ги вдъхновявали, предлага нова изложба в музея „д’Орсе“ в Париж. Това удоволствие става възможно с шлемове за виртуална реалност, част от експозицията „Париж 1874. Създаването на импресионизма“. Парижкият музей връща времето назад до 15 април 1874 г. – датата на откриването на изложбата „Жадни за независимост“, която в наши дни се възприема за начална точка на импресионисткото течение, пише „Франс 24“.
Експозицията в „д’Орсе“ се открива на 26 март и ще позволи на посетителите да се потопят напълно в духа на времето преди точно 150 години. Ще се озоват в пищно украсено фотографско студио в северната част на Париж, където Пиер-Огюст Реноар и Едгар Дега изпипват последните детайли на свои картини, а колегите им Берта Моризо и Камий Писаро се оплакват взаимно, че критика и публика остават равнодушни към произведенията им. Някъде наблизо Клод Моне коментира, че постоянно го бъркат с Едуар Мане, описва атмосферата „Гардиън“. Отвън парижките дами и джентълмени се възхищават на наскоро завършения оперен театър и се наслаждават на вечерта с напитка в ръка под звука на конски тропот от преминаващите карети.
Тъкмо във фотографското студио на Феликс Надар младите импресионисти подреждат изложбата „Жадни за независимост“. Обединяват ги огорчението им от липсата на внимание от страна на авторитетния Парижки салон на френската Академия за изящни изкуства, общата им неизвестност и разнородни житейски изпитания.
„Париж 1874. Създаването на импресионизма“ е с огромни амбиции и събира 160 картини, рисунки и скулптури на Моне, Реноар, Дега, Пизаро, Сезан и други първопроходници в течението. Ще могат да се видят „Импресия, изгряващо слънце“ на Моне, откъдето идва идеята за названието на новия жанр в изкуството, както и „Бал в Мулен де ла Галет“, „Парижанка“ и „Танцьорка“ на Реноар.
Интересно е кураторското решение отхвърлените шедьоври на импресионистите да бъдат изложени редом до произведения от същата 1874 г., одобрени за Парижкия салон – демонстрация как нежеланите младежи не приемат строгата формалност на наложилите се имена в изкуството тогава и тяхната обсебеност от батални сцени и митологични сюжети.
Днес събитието в студиото на Феликс Надар се възприема като историческо, но импресионизмът не се налага веднага след тази изложба – едва 3 500 души посещават изложбата „Жадни за независимост“ в сравнение с 300 000, които избират Салона. От около 200 изложени картини на импресионисти, се продават едва четири, отбелязва „Франс 24“.
Експозицията в „д’Орсе“ е забележителна и с идеята да потопи посетителите в реалността на 1874 г. Преживяването с виртуална реалност трае около 40 минути, в които желаещите ще прекарат време с младите художници и ще пътуват с парен влак до Бугивал, където много от тях предпочитат да творят. Зад преживяването стои монументално научно изследване с цел да се постигне максимална достоверност, уверяват от парижкия музей. Диалозите в 40-минутното шоу са написани след две години анализи на стотици писма на художниците от епохата, а фотографското студио е пресъздадено по оригиналните си архитектурни планове, отбелязва „Гардиън“. Мястото днес не съществува, унищожено е още през 1989 г. и от изложбата „Жадни за независимост“ не могат да се намерят фотографии.
„Париж 1874. Създаването на импресионизма“ може да се разгледа в „д’Орсе“ до 14 юли, но виртуалното преживяване ще остане достъпно до 11 август заради Олимпийските игри. През есента експозицията ще може да се разгледа във Вашингтон.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение