Скулптурата „Котка върху куфари“, поставена на гаровия площад в руския град Курган, беше демонтирана заради недоволството на жителите, съобщава РИА „Новости“. Произведението, което изобразява жена с глава на котка, е било дарено на гарата в Курган от неназован местен скулптор. Идеята била скулптурата да се превърне в място за фотосесии.
Реакциите на хората обаче принудили местните власти да демонтират творбата, която е престояла на мястото си само няколко дни. В коментари хората питали „Къде са истинските животни“, недоволствали са от „човешката ѝ гръд“ и от „муцуната ѝ на жаба“. Някои от коментиращите са сравнили фигурата с персонаж от филма „Аватар“ на Джеймс Камерън.
В защита на скулптурата се е изказал руският урбанист Роман Овчинников, който е заявил:
„Руските градове се справят зле с туристическите брандове и пред необичайните архитектурни форми предпочитат някакви банални псевдотуристически изцепки. Подобни скулптури, дори да не изглеждат много професионално, могат да предизвикат интерес“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение