Руската култура трябва да подлежи на регулация за спазване на традиционните ценности. Това е основната позиция в проектозакона за държавно регулиране на културната сфера, който се разглежда в руската Дума, пише „Комерсант“.
Според депутатите основната задача на този закон е да замени „либералната парадигма на ненамеса в творческите процеси“ с държавен надзор над отрасъла и най-вече върху литературата.
Лидерът на партия „Справедлива Русия“ Сергей Миронов, инициатор на законодателните промени, твърди, че през последните 30 години на руснаците не просто са били налагани чужди ценности, но и „им е забранявано да мислят различно, освен в светлината на западните идеали“. След 24 февруари 2022 г. обаче „светът станал различен“, което гарантирало, че няма връщане назад не само в политиката и икономиката, но и в културата. Той нарича това „културен суверенитет“.
В проектозакона се предлага да се установи „държавна идеология в областта на културата“, в праймтайма на телевизиите да се излъчват петминутни „обществени съвети“, които да обясняват на зрителя къде точно в изкуството има пошлост и безобразие, както и възстановяване на държавната цензура. Според политиците, имало социологически проучвания, които показвали, че две трети от руснаците нямали нищо против цензурата.
Особено внимание в проектозакона е отделено на литературата. Предвижда се Министерството на културата да назначи специален орган, „отговарящ за писателите и литературния процес“.
„Що за професия е това – писател? – пита риторично Миронов. – Представете си обаче, ако във всички райони се появи щатен „литературен работник“, който ще се занимава с просвещаването и ще свежда до децата и възрастните посланията, които президентът изпраща относно традиционните ценности. Нашите забележителни писатели могат да заемат тази длъжност, да работят и да получават някакви пари.“
В Думата обмислят и други законови промени, които да отстранят либералните парадигми, поставящи правата на човека в областта на културата над правата на държавата. Според автора на законопроекта, ректора на Руския държавен социален университет Джомарт Алиев, в момента ценностите, защитавани от закона, са „своеволие и индивидуализъм“, а трябва да се установят твърди правила за налагане на патриотизъм, служба на отечеството и отговорност за неговата съдба.
„Принципите, които президентът защитава, не са съвместими с либералния културен модел“, казва Алиев.
В обсъждането се е включил и режисьорът депутат Николай Бурляев, според когото в новия закон за културата трябва да се установи принципът, че „на първо място е Бог, а едва на второ – животът, който той ни дава“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение