Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

В Самара свалят паметника на хан Котраг, занесен от „Възраждане“ и Ивелин Михайлов

Съдът постанови, че скулптурната композиция е поставена незаконно

Паметникът на хан Котраг е дело на българския скулптор Дишко Дишков и е изнесен незаконно през Ирак и Афганистан. Снимка: Костадин Костадинов/Фейсбук - В Самара свалят паметника на хан Котраг, занесен от „Възраждане“ и Ивелин Михайлов

Паметникът на хан Котраг е дело на българския скулптор Дишко Дишков и е изнесен незаконно през Ирак и Афганистан. Снимка: Костадин Костадинов/Фейсбук

Арбитражният съд на Самарска област в Русия разпореди да бъде демонтиран паметникът на хан Котраг, разположен на хълма край село Ширяево, съобщават местни медии, като публикуват и разпореждането на съда.

Паметникът, дело на българския скулптор Дишко Дишков, беше занесен в Самара от представители на партия „Възраждане“ и на Ивелин Михайлов от „Исторически парк“ в края на 2022 г., при това незаконно в нарушение на санкциите, наложени на Русия от Европейския съюз.

На 4 януари 2023 г. във вестник „Красиво Ветрино“, издаван от Исторически парк и община Ветрино, се появява статия, в която откровено се разказва как да преодолеят забраната:

Още в самото начало поставянето на скулптура на Котраг на територията на днешна Русия изглеждаше мисия невъзможна. Въпреки това ние не се отказахме, а решихме да се заемем с тази трудна задача. След много години усилия успяхме да стигнем до разрешение за това велико за българите дело. Паметникът беше готов, мястото – уговорено, а разрешителните бяха получени. Тогава възникна непреодолима пречка от най-неочаквано място, от страна на българската администрация. Оказа се, че не можем да изнесем нищо на територията на Русия и това беше окончателното им решение. Независимо че това е жизненоважно за съвременна и бъдеща България, чиновниците ни отказаха разрешение паметникът да излезе от България.

Изглеждаше сякаш всичко е обречено и на Котраг не му е писано да стигне до родната си земя. Повечето хора биха се отказали от начинанието, но не и решените на всичко българи от община Ветрино, които не приемат отказа за отговор. Намерихме съмишленици в съседна Турция и съставихме план как паметникът да стигне до град Самара. Първо го продадохме на турските ни партньори, а те го продадоха на фирма от град Самара, която да го постави на финалната му дестинация. След измислянето на плана започнахме и неговото изпълнение. Намерихме транспортна фирма и стартът беше даден.

Първо паметникът на Котраг стигна до Истанбул, но от Грузия забраниха транспорта до Русия през нея. Тогава променихме маршрута и през Иран и Азербайджан паметникът влезе в Русия. Вече се намира в град Самара и тези дни ще бъде поставен на подготвения за него постамент. Мисията е успешно изпълнена и това велико дело е доведено докрай“.

Сега обаче съдът в Самара нарежда премахването му с аргумента, че скулптурната композиция е поставена незаконно. Културно-историческият фонд „Булгарско наследство“, който функционира на територията на бивша Волжка България и е поел грижите за монумента, ще бъде глобен с 50 хил. рубли (500 евро).

В местните издания се коментира, че първоначално паметникът на хан Котраг е трябвало да бъде поставен в Татарстан, но преди няколко години предприемачът от България Ивелин Михайлов е настоял да му се намери място край Самара с оглед на бъдещи постъпления от български туристи и е подчертал, че вече е поставил подобен паметник – на Алцек, брата на Котраг – в Италия. Впоследствие скулптурната композиция е била изнесена от България и закарана в Русия незаконно през Ирак и Азербайджан.

Вижте още: „ВЪЗРАЖДАНЕ” И ОБЩИНА ВЕТРИНО ИЗНЕСОХА НЕЗАКОННО ЦЯЛ ПАМЕТНИК ЗА РУСИЯ

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС