Еволюцията е дискусионна, спорна и твърде сложна за учениците, заяви Алпаслан Дурмуш, който оглавява Националния Съвет по образование на република Турция, съобщава „Гардиън“.
„Ние вярваме, че тези теми са извън тяхното [на учениците] разбиране“, казва Дурмуш във видеоклип, публикуван на уебсайта на Министерството на образованието.
Дурмуш оповести, че главите за еволюцията са премахнати от учебниците по биология за девети клас, а предметът е отложен за бакалавърския период. Друга промяна в учебната програма може да намали времето, което учениците прекарват в изучаване на наследството на секуларизма.
Критиците на правителството са убедени, че светските традиции, вдъхновени от основателя на нацията Мустафа Кемал Ататюрк, стават все по-голяма рядкост в обществения живот.
Светската опозиция отдавна твърди, че правителството на Реджеп Тайип Ердоган провежда скрита ислямизация, противоречаща на ценностите, върху които е основана Републиката. Пред особени затруднения е изправено образованието поради потенциала му за оформяне на бъдещите поколения. Протестите на родители, несъгласни с начина, по който се преподава религията в местните училища, са спорадични и локални.
Концепцията за еволюцията не е добре приета сред мюсюлманските духовници в Близкия изток, които вярват, че тя противоречи на историята на сътворението от свещените книги, в които Бог вдъхна живот на първия човек, Адам, след като го е оформил от глина. И все пак еволюцията се преподава накратко в часовете по биология в много гимназии в региона.
Последните промени в учебната програма вероятно ще бъдат обявени следващата седмица, в края на месеца на постите Рамадан. Проектите за новото учебно съдържание бяха обявени за обществено обсъждане в началото на годината.
Еволюцията стана предмет на остри дискусии по-рано тази година, след като заместник министър-председателят Нуман Куртулмуш я описа като „архаична теория, за която липсват достатъчно доказателства“.
По свидетелства на участници в заседания на училищните съвети от последните седмици, много турски медии прогнозират понижена роля в учебната програма на наследството на Ататюрк и увеличаване на часовете, посветени на религията. Дурмуш заяви, че ще бъде поставен по-голям акцент върху постиженията на мюсюлмански и турски учени, а часовете по история ще се отдалечат от „евроцентричния“ подход. Промените били базирани на широко публично допитване, в което родителите и обществеността изиграли ключова роля, отбеляза той.
Ислямистко-секуларисткият дебат е само една от поредицата разделителни линии в страната, която преди два месеца одобри с малък процент разлика даването на широки нови правомощия на президента Ердоган.
Мнозина от религиозно-консервативната част на обществото, подкрепило президента, се възхищават на „благочестието му“ и виждат възхода му като поражение на елита на така наречените „бели турци“ – прозападният елит, който доминира в горните етажи на обществото и е обвиняван, че гледа с презрение към своите по-бедни и по-религиозни съграждани. Светската опозиция се тревожи, че президентът и неговата партия преструктурират турското общество по модел на неоосманистките си идеали, според които бъдещето на Турция е като авангард на една по-голяма ислямска нация.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение