Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Ваканция с книга: последните награди

Книги на Мишел Уелбек, Тайе Селаси, Сам Шепърд, дневникът на Вирджиния Улф и „Градска география“ за деца

Наградите за отличените снимки в конкурса „Ваканция с книга“. Снимка: Площад Славейков - Ваканция с книга: последните награди

Наградите за отличените снимки в конкурса „Ваканция с книга“. Снимка: Площад Славейков

Последната седмица на август тече с доза меланхолия, ухание на печени чушки и края на фотоконкурса „Ваканция с книга“. Ще се радваме за последно да ни потопите във вашите магически кътчета за почивка и сме благодарни, че прекарахме лятото с вас по села, морета, басейни, горски къмпинги и планини. Заедно със снимките ви, ще се радваме да посрещнем лично и вас, наградените, в редакцията на „Площад Славейков“, за да се запознаем и победителите сами да изберат наградата си.

В последната седмица на конкурса може да изпращате снимките на обичайния адрес ploshtadslaveikov@gmail.com заедно с кратко (или дълго) описание с какво ви привлече тази книга, къде е направен кадърът и защо сте избрали това място за почивка. Добре е фотографиите да са във формат „пейзаж“ (хоризонтални), за да са по-удобни за публикация.

Награди ще получат снимките, които съберат най-много лайкове в страницата на „Площад Славейков“ във Фейсбук – а най-хубавите ще попаднат и в сайта, в седмичната ни рубрика „Топ 10 на Книжен център „Гринуич”.

И не забравяйте, че дори да сте сред вече наградените, ще се радваме на още кадри с моменти от вашата ваканция с книгите, които са ви впечатлили!

Наградите, които предлагаме тази седмица:

  1. „Отивам си е възвратен глагол“ от Тайе Селаси

Дебютният роман на писателката с корени в Нигерия и Гана е бързо разгръщаща се история за състоянието на едно семейство. Заглавието на романа се различава драстично във всеки превод, а за българското настоява самата авторка.

Сюжетът разказва за смъртта на добре познат ганайски лекар, предизвикала множество събития в семейството му. Близките му трябва да се оправят в конфликтите, които той създава приживе, както и да изчистят неразбирателствата и неизказаните чувства между самите тях. Първата част на романа е ретроспективна и разкрива на читателя защо хирургът решава да напусне Гана.

  1. „Подчинение“ от Мишел Уелбек

Прочут роман, в който Уелбек описва една хипотетична Франция. През 2022 г. ислямът преобразява френската политика и общество, като превзема властта не с насилие и терор, а чрез избори. С помощта на социалистите и центристите кандидатът на въображаемата Мюсюлманска братска партия Мохамед Бен Абс побеждава крайно десните националисти и заема президентското кресло в Елисейския дворец.

Именно от неговата книга е вдъхновена карикатурата от първа страница на „Шарли Ебдо“ в деня, в който крайни ислямисти извършиха атака над хумористичното френско издание и отнеха живота на 12 души.

Вижте още: „ПОДЧИНЕНИЕ“ НА МИШЕЛ УЕЛБЕК ИЗЛИЗА НА БЪЛГАРСКИ

  1. „Дневникът на една писателка“ от Вирджиния Улф

Улф започва редовно да си води дневник от 1915 г., когато е на 33, и продължава да пише в него до 1941 г. Последната записка е датирана четири дни преди смъртта ѝ. След нея остава труд от 26 тома, изписани на ръка. Както е обичайно, писателката използва дневника си отчасти, за да сподели своите ежедневни занимания и откровените си размисли за хората, живота и Вселената. Но не само – в него тя общува със себе си за книгите, които пише, както и за творбите, които има намерение да създаде. Всичко значимо за нейните произведения се съдържа в тези дневници – от първия замисъл до писането и пренаписването им. Съпругът ѝ Ленард Улф редактира текстовете от дневника и го публикува 10 години след смъртта ѝ. Той пояснява, че е причината да не го направи по-рано е фактът, че написаното е твърде лично, за да бъде издадено изцяло приживе на много от споменатите в него хора.

  1. „Градска география“ от Зорница Христова и Десислава Димитрова

И баба знае да търси приключения в планината, сред дивата природа. Но когато бабата си счупва крака, нейните внуци Тони, Марти и Мая откриват приключения, които ги дебнат на две крачки от тях, в самия град: истински зверове – като кучетата и въшките; истински битки – като битката за кварталната градинка, с черна магия и нови познайници сред подземния свят; истински живот, който расте и повяхва, крие се под земята и отново вири носле. А истинското приключение се оказва е да пораснеш.

  1. „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон

Бестселърът на британската писателка е посветен на проблема с домашното насилие и зачестилите престъпления над жени. Кейт е прокурор, специализирала в случаи на домашно насилие. След като не успява да защити жертва на изнасилване и побой, в ръцете ѝ попада случаят на Софи и Джеймс – въплъщение на перфектното семейство. Джеймс, грижовен баща, добър съпруг и успял политик, е обвинен в ужасно престъпление, а съпругата му прави всичко по силите си, за да докаже невинността му. Изследвайки границите на мълчанието, страха, срама и чувството за вина, Вон показва на какво е способна една жена, за да защити брака си.

Прокурорката е решена да осъди на всяка цена виновния в очите ѝ Джеймс. Но от дългия си опит тя знае, че британските съдебни заседатели винаги отвръщат поглед, когато става дума за случващото се в едно семейство – особено когато съпругът е важен политик и делото заплашва да разтърси Уестминстър.

Вижте още: МЪЛЧИ, ЗА ДА ЗАПАЗИШ БРАКА СИ

  1. „Онзи в мен“ от Сам Шепърд

Първият роман на легендарния драматург и последният му, издаден приживе. „Онзи“ в романа е самият Шепърд, крайно искрен в разказа си как пропада в апатия и се изолира от света, откровен, без да си прави сметки, че това, което споделя, няма да се хареса на читателите. В романа Шепърд описва последните години от живота си, когато деменцията вече го е превзела, затова и книгата е фрагментарна. Героят е наясно със състоянието си, но не спира да живее живота си по обичайния начин.

Предговорът е на звездата от пънк рока Пати Смит, която е и бивша приятелка на Сам Шепърд. Корицата на книгата е дело на Теодор Ушев.

Вижте още: ПОСЛЕДНИЯТ РОМАН НА САМ ШЕПЪРД С КОРИЦА ОТ ТЕОДОР УШЕВ

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90