Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Върху „Викът“ на Мунк избиват нанокристали

Предстои преместване и реставрация на шедьовъра

Едвард Мунк, „Викът“, 1893 г., Национален музей на изкуствата, архитектурата и дизайна - Осло - Върху „Викът“ на Мунк избиват нанокристали

Едвард Мунк, „Викът“, 1893 г., Национален музей на изкуствата, архитектурата и дизайна - Осло

Известната картина на Едвард Мунк „Викът“ прогресивно помътнява. Експерти наскоро установиха на какво се дължи това – върху платното избиват нанокристали, съобщава „Ню Йорк Таймс“.

Става дума за платното „Викът“, четвъртата версия на картината, рисувана от художника през 1910 г. Бледите днес участъци тогава са били в ярко оранжево-жълто. Учени от Ню Йорк и от музея на Мунк в Осло изучават от 2012-а до днес цветовите характеристики на творбата. За да се установи защо багрите са помътнели до цвета на слонова кост, са проведени изследвания на пигмента с помощта на рентгенови лъчи, лазер и мощен електронен микроскоп.

Дженифър Мас, директор на лаборатория за научен анализ на произведения на изкуството в Харлем, обяснява, че микроскопът е разкрил наличие на „нещо като сталагмити“ по повърхността на платното. Оказва се, че това са нанокристали, които обезцветяват участъка около устата на фигурата в центъра, на небето и водата във фона. Дженифър Мас е най-добрият световен специалист по изучаване на жълтия кадмий, изтъкват от музея в Осло. Анализирала е и платната на Анри Матис, където е използвана същата боя.

За да се отстранят нанокристалите, тази година картината на Мунк ще бъде преместена в ново здание и ще се реши кои са най-добрите условия за нейното съхранение. Изследването ще даде насока за протичането на реставрационните работи и за бъдещата защита на картината.

От подобни проблеми страда не само с платното на Мунк. Наскоро беше установено, че сините стени на „Спалнята“ на Ван Гог са станали лилави. Промяната идва от начина, по който художниците от онзи период са избирали и изработвали пигментите, с които работят. В тази епоха настъпва рязък отказ от боите, които преди това са били създавани чрез ръчно смилане на естествени минерали или чрез багрила, извлечени от растения и насекоми. Индустриалната революция позволява да се използват синтетични пигменти.

Вижте още: ЗАЩО ВИКАМЕ? ЗАГУБИХМЕ ВСИЧКИ КОТВИ КЪМ СВЕТА 

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg