Историята на трагичната реставрация на фреска с лика на Исус ще бъде разказана в оперен спектакъл в Лас Вегас, съобщава „Гардиън“. Сюжетът се базира на реални събития – подтикната от благородни помисли, през 2012 г. Сесилия Хименес решава да възстанови фреска в родния си град Борха, Испания. Опитът ù остава в историята като „Исус на маймуните“ и отприщи неочакван туристически интерес към местната църква.
Повече от десетилетие след делото на Хименес, което бе назовано „най-лошата реставрация в историята“, случката ще бъде пресъздадена за сцена от Андрю Флак, специалист по връзките с обществеността:
„Когато видях лика му във вестниците, веднага си помислих: „О, боже! Тя не е искала да направи това“. Видях нейната невинност и смущението. Това е жена от народа, живяла е в този град през целия си живот. Сключила е брак в тази църква, покръстила е децата си там, затова знам, че никога не би постъпила така умишлено. Но реставрация е факт, едно добро дело със сбъркан краен резултат“.
Така се ражда комичният оперен спектакъл „Behold the Man“ („Ето човека“, по името на унищожената фреска), с музика от композитора Пол Фаулър. Сюжетът няма намерение да се подиграва на жената и е комбинация от истина и фикция. Разказва се за страданията на Хименес и извървяването на трънливия път до превръщането ù в един от най-уважаваните граждани на Борха. В съзвучие с реалната история, операта представя съчетание от класическа музика, испански фолк елементи, грегорианско песнопение и дори корейски поп (трибют към поредицата миймове, с които бе посрещната реставрацията).
Световната премиера ще се състои в две вечери в Лас Вегас на 30 септември и 1 октомври.
Историята на Хименес, която днес е на 93 години, завършва щастливо в реалния живот – след всеобщото възмущение от аматьорската реставрация, добрите намерения на жената започват да прозират и между август и септември 2012 г. църквата с фреската е посетена от повече от 45 хил. души. Дефектът се превръща в ефект и на място се продават чаши, тениски и други сувенири с изображението на Исус преди и след реставрацията.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение