Зараждането на живота на Земята е тема, която вълнува академичната общност от столетия, но съвременната наука е все по-близо до отговор на тази загадка. Екип от британски учени успя да възстанови ЛУКА, хипотетичният жив организъм, от който произлизат всички останали форми на живот на планетата ни, пише „The Conversation“.
В проучване, публикувано в „Nature Ecology & Evolution“, експертите от Бристълския университет и Лондонския университетски колеж твърдят, че след години работа са успели да възстановят древния организъм и да опишат неговите характеристики. Името ЛУКА идва от английското съкращение Last Universal Common Ancestor (последен универсален общ предшественик). Предполага се, че е бил малък едноклетъчен организъм, устроен по подобие на съвременните бактерии. Счита се, че е съществувал преди около 3,5 до 3,8 млрд. години през ерата палеоархай, но за него не се знаят много подробности. За възрастта му се съди предимно по най-ранните открити доказателства за живот на Земята, датирани отпреди 3,4 млрд. години.
Лука всъщност не е първият жив организъм на планетата, отбелязва „The Conversation“, но е прародителят, от който произлизат всички други. Проучването му би помогнало на съвременната наука да разбере по-добре как животът на Земята е еволюирал през годините.
За да реконструират генома на Лука, учените взимат проба от геноми от различни групи бактерии и археи. Еукариотите, представители на които са растения, животни, гъби и други, умишлено са изключени, защото учените смятат, че те са еволюирали от съюз на археи и бактерии много по-късно. Получава се набор от 700 генома (350 археи и 350 бактерии).
След това гените са били сортирани в различни семейства и е направен анализ каква точно е ролята им в съвременните организми. Сформираните групи помагат да се разбере връзката между различните видове и да се проследи развитието им с течение на времето. Откроява се набор от 57 гена, общи за всички 700 организма в изследването, които не са се променили значително през последните няколко милиарда години. Тъкмо това е генетичният скелет на ЛУКА, заключават учените.
Реконструирането на генома позволява да се направят предположения за метаболизма му, така сякаш организмът съществува днес. Според теорията на учените ЛУКА е дори още по-стар от широко възприеманото досега и е съществувал преди около 4,2 млрд. години.
„Ако времевият ни диапазон се приближава до истината, неща като генетичен код, транслация на белтък и дори самият живот са еволюирали бързо, почти веднага след формирането на Земята – казват Едмънд Р. Р. Муди и Сандра-Алварес Каретеро, основни автори на проучването. – Нашата реконструкция на ЛУКА не е първата и със сигурност няма да бъде последната. Всяка година все повече организми се откриват и секвенират, компютрите стават все по-мощни и еволюционните модели се подобряват.“
Трябва да се има предвид, че вероятно е имало много други организми, живеещи по времето на ЛУКА, чиито гени днес вече не са представени от нито един съвременен организъм, допълват учените.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение