Започна възстановяването на хиляди разрушени исторически и археологически паметници от земетресението миналата година в Турция, съобщава „Арт нюзпейпър“. Първият етап е сортирането на останките, но заедно с това се решават и по-амбициозни задачи.
На едно от полетата в южната турска провинция Хатай специалисти по културното наследство ръчно събират камъните от исторически сгради, разрушени преди година от земния трус. В столицата на провинцията – град Атакия, се намира и Центърът за инвентаризация и сортиране на културните останки, ръководен от турското Министерство на културата. Всички те са спасени след трусовете с магнитуд 7,8 и 7,5 бала през февруари 2023 г., отнели живота на повече от 60 хиляди души.
Мащабите на разрушенията на културното наследство на Антакия са били толкова големи, че да бъдат оставени отломките на място, е било опасно. В сортировъчния център ръчно се преглеждат 90 хиляди кубични метра останки, каталогизират се и се наблюдават със специално поставени камери. В Центъра е занесено всичко, което е било спасено сред развалините – камъни, шкафове, укрепващи елементи…
Почти 8,5 хиляди културни обекта са пострадали на територия от 450 км, уточняват от турското Министерство на културата за „Арт нюзпейпър“.
В древността град Антакия е бил известен като Антиохия. Тук се намира пещерната църква на Свети Петър – един от най-старите християнски храмове в света. За щастие, земетресението не му е причинило вреди, но 15 църкви в околността са били повредени или разрушени, пострадала е и местната синагога.
Турското правителство почти изцяло финансира реконструкцията на разрушената църква на Свети Павел в региона, построена през 1870 г. на мястото на по-стара, също разрушена от земетресение.
В руини са джамията Хабиб-и-Некар, смятана за първия мюсюлмански храм в Турция, както и гробницата на Йоан Кръстител. Те също ще бъдат възстановени в рамките на реставрационната програма. Според културното ведомство, това ще стане в рамките на следващата половин година.
Според оценки на експерти, щетите върху културното наследство в зоната на земетресението възлизат на около 2 милиарда долара. Сред разрушените паметници са още Старият град на Кахраманмараш, имения от XIX век – важни образци на османската архитектура, куполът на 500-годишното минаре на Голямата джамия. В Кахраманмараш се намират изключителни исторически паметници от Античността, Византия, до времето на селджуките и османците.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение