Специална имигрантска виза за таланти Global Talent предлагат във Великобритания и броят на получилите я представители на артистичния свят от други държави непрекъснато расте, разказва в обзорен материал „Арт нюзпейпър“.
На фона на изказваните от Консервативната партия опасения от засиления приток на емигранти, активността по издаване на Global Talent расте. Най-малко 725 души ще останат във Великобритания тази година, благодарение на специалната виза. Това е два пъти повече в сравнение с 2021 г.
Повечето артисти, които отиват да живеят във Великобритания, бягат от държавите си поради политически или икономически проблеми. През 2022 г. имигрантите са от 69 страни, сред които Китай, Нигерия, Русия, САЩ, Зимбабве, Исландия, Палестина, Сирия, Уругвай, Чили… Визи Global Talent са поискали и музикантите от целия украински Академичен симфоничен оркестър от Хмелницката областна филхармония, както и от немската пънк група Trigger Cut, макар че двете групи са срещнали непредвидени трудности при получаването ù.
Повечето културни имигранти са от авторитарни или бедни страни. Сред тях е поетът Чика Джонс от Нигерия, заминал след неколкократно задържане от полицията заради политически убеждения. Фотографите Бабак Каземи и Паргол Налу са напуснали родния си Иран заради авторитарния режим и невъзможността да се изхранват от фотография там.
Процесът на издаване на визи е определен от закона. Кандидатите се обръщат към Министерството на вътрешните работи на кралството и представят препопъчителни писма от институции, с които са работили. След това заявката отива в Съвета по култура и изкуство, който подбира най-добрите кандидати. Досега се одобряват около една трета от получените заявки. Кандидатите плащат 623 паунда за обработка на заявката и още 624 паунда за медицинска застраховка. Пет години след получаване на визата те могат да кандидатстват за постоянно местоживеене във Великобритания.
Консервативното правителство на Острова е настроено срещу емиграцията, но само ако не става дума за здравни работници, които не достигат, или за високоплатени специалисти. Работата в областта на изкуството и креативните индустрии не е високоплатена и обикновено не носи приходи в бюджета. Но тази схема обогатява културната сцена на страната и затова е особено важна, смятат в правителството.
„Пренастроихме имиграционната система по такъв начин, че да привличаме в Обединеното кралство най-перспективните и талантливи хора по света, като при това признаваме огромния принос, който внасят в нашата култура представителите на креативните индустрии“, казва министърът на имиграцията Робърт Дженрик.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение