Директорите на седем европейски филмови фестивала откриха кинофорума във Венеция във вечерта на 2 септември. Събирането им на една сцена бе символично и с цел да се даде началото на възраждането на филмовата индустрия след коронавирусната пандемия. Посочен бе основният враг на киното – онлайн платформите за филми и сериали, начело с „Нетфликс“.
Намаляла е ролята на фестивалите в кинобизнеса след пандемията, заяви директорът на Венецианското събитие Алберто Барбера. Това е довело до възникването на т. нар. фестивали „хибриди“, които представят част от програмата си онлайн.
Битката за повторното отваряне на киносалоните и връщането на филмовите фестивали в традиционната им физическа форма е „борба за цивилизацията и културата“. Позицията му е изразена в отворено писмо, подкрепено от директорите на фестивалите в Кан, Сан Себастиан и Лондон. COVID-19 е дал голямо предимство на видеоплатформите в битката за зрители, отбеляза Барбера и предупреди, че покачващият се брой абонати на „Нетфликс“ и перманентното затваряне на някои киносалони може да се окаже фатално, ако индустрията не покаже солидарност.

Председателката на журито Кейн Бланшет свали маската за фотосесиаяпред медиите. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Подкрепа дойде и от Тиери Фремо, директор на фестивала в Кан, който в последните години е основен опонент на форума във Венеция. Той заяви, че стрийминг услугите, киносалоните и фестивалите трябва да намерят начин да съществуват заедно, без да се изключват взаимно. За пример той посочи поредицата „Отмъстителите“ на „Марвел“ – филми, които се представят блестящо в боксофиса, но и са предпочитан избор на абонатите на платформата на „Дисни“.
Атаката срещу „Нетфликс“ идва часове, след като стана ясно, че принц Хари и Меган Маркъл са сключили дългогодишен договор с „Нетфликс“. Двойката ще продуцира съдържание, насочено предимно към семейства и деца. Вече се работи по документален сериал за дивата природа и по анимиран сериен филм за вдъхновяващите жени в историята.
Официалното откриване на Венецианския кинофестивал предстои през вечерта на 3 септември. Дълги опашки се извиха пред деветте скенера за измерване на телесната температура. Тази година маските са задължителни на закрити и открити пространства, а мерките за безопасност включват система за проследяване на движението на гостите и социално дистанцирани прожекции.
Вижте още: МАСКИТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ И НА ОТКРИТО ВЪВ ВЕНЕЦИЯ – МЕДИЦИНСКИТЕ, НЕ КАРНАВАЛНИТЕ

Строги противоепидемични мерки са предприели организаторите на Венецианския филмов фестивал, за да предпазят гостите и журито си от пандемията. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Поради ограниченията, наложени заради коронавируса, а и заради преобладаващия страх у мнозина, звездите в Лидо тази година са по-малко от обикновено. Начело на журито е Кейт Бланшет, сред останалите знаменити гости са Тилда Суинтън, която получи отличие за цялостно творчество, Мат Дилън и Людивин Сание.
Филмите в програмата
66 са филмите, които влизат в тазгодишната програма на фестивала. „Страната на номадите“ (Nomadland) на Зоуи Жао е сред най-очакваните. Драмата е с участието на Франсис Макдорманд и е базирана на документалния роман на Джесика Брудър. Независимата продукция ще разкаже за възрастни американци, принудени да пътуват из страната с подвижните си домове кемпери в търсене на работа. Мнозина от тях са били сериозно засегнати от икономическата криза през 2007-2009 г.
Впечатление прави липсата на големи американски продукции, Венеция обръща поглед към Европа и по-далеч. Сред акцентите е „Скъпи другари“, най-новият филм на Андрей Кончаловски, базиран на реални събития от 1962 г., когато съветските войски стрелят по стачкуващи в Новочеркаск в опит да прикрият масовите протести на работници от местна фабрика.
ПОВЕЧЕ ЖЕНИ И ПО-МАЛКО АМЕРИКАНЦИ НА ФЕСТИВАЛА ВЪВ ВЕНЕЦИЯ ТАЗИ ГОДИНА
Лука Гуаданино, режисьорът на „Назови ме с твоето име“, ще представи „Салваторе: Обущарят на мечтите“, документален филм за Салваторе Ферагамо, основател на елитната марка обувки. Друг документален филм също се очаква да предизвика интерес – „Грета“ на Нейтън Гросман разказва историята на шведската климатична активистка.
Роджър Мичъл, режисьор на „Нотинг Хил“, ще представи история за кражбата на портрет на Гоя от Националната галерия на Лондон. Филмът е по истински случай от 1961 г. и е с участието на Хелън Мирън и Джим Броудбенд.

Британската актриса Тилда Суинтън позира с наградата си „Златен лъв“ за цялостно творчество. Снимка: ЕПА/БГНЕС
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение