Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Всички мастър записи на Шерил Кроу са изгорели в пожара в „Юнивърсъл“

Певицата осъди безотговорното поведение на компанията, но не се е включила в делото срещу нея

В пожара в склад на „Юнивърсъл“ са изгорели мастър записите на дебютния албум на Шерил Кроу „Tuesday Night Music Club“. - Всички мастър записи на Шерил Кроу са изгорели в пожара в „Юнивърсъл“

В пожара в склад на „Юнивърсъл“ са изгорели мастър записите на дебютния албум на Шерил Кроу „Tuesday Night Music Club“.

Шерил Кроу твърди, че всичките ѝ мастър записи, включително на албумите „Tuesday Night Music“ (1993) и „The Globe Sessions“ (1998), са унищожени в пожара в склад на „Юнивърсъл“ от 2008 г. Певицата открива какво е загубила едва този месец, след като „Ню Йорк Таймс“ разкри мащабите на щетите – преди това от компанията казват, че са изгорели главно архивни материали, пише Би Би Си.

Изглежда почти като апокалипсис, все едно бавно изтриваме важните неща – коментира пожара Кроу. – На първо място не мога да разбера как може да съхраняваш каквото и да било в сграда, която няма противопожарна защита. Второ: не мога да разбера как правиш резервни копия и ги съхраняваш в същата сграда? Къде е смисълът? Трето, не разбирам защо го криха 11 години.

Шерил Кроу има седем албума, влезли в Топ 10 в Америка между 1995 и 2008 г. Тя е първият творец, който потвърждава, че записите за загубени, две седмици след публикацията на НЙТ. В текста са изложени детайли как и откъде пламва среднощният пожар, унищожил хиляди мастър записи (оригиналите, от които изготвят новите тиражи на дискове, плочи и други носители) – на Рей Чарлс, Арета Франклин, Джанет Джексън, „Нирвана“, Еминем…

Вижте още: ЕДНА УЖАСНА, ТЪЖНА ИСТОРИЯ ЗА МНОГО ЗВЕЗДИ И ИСК ЗА $100 МЛН. СРЕЩУ „ЮНИВЪРСЪЛ“

Пожарът в студиото бе широко отразен в медиите, но „Юнивърсъл“ разсеяха съмненията и през 2008 г. оповестиха, че щетите са засегнали единствено архивите им, а повечето от унищожените записи имат дубликати, съхранявани в друга сграда. От компанията зяавиха, че в статията на НЙТ има „фактологични неточности“. Патрик Краус, главен архивар на студиото, коментира пред списание „Билборд“, че мащабите на щетите са „преувеличени“.

Но Кроу потвърди загубата на своите мастър записи и алтернативни версии.

Имаше много песни на мастър записите ми, които все още не бяха излезли – казва тя. – Вече го няма това спокойствие, че някой ден може да се върна и да ги послушам. Но това, което най-много ме натъжава, е, че Бъди Холи, Били Холидей и Дюк Елингтън – всичката тази важна музика е изтрита. Не е просто музиката, а диалогът между музиката, това са всички онези записи, които не стигат до пазара, всички версии, които никога няма да чуем.

Група прочути поп, рок и хип-хоп музиканти и техните тръстове съдят „Юнивърсъл мюзик“ за 100 млн. долара заради пожара. Делото бе внесено миналата седмица в Лос Анджелис от групите „Хоул“ и „Саундгардън“, от тръста на Тупак Шакур, от текстописеца и певец Стийв Ърл и от бившата съпруга на Том Пети. Към момента Кроу не се е включила в съдебния иск срещу компанията.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС